تنظیماتی که برای کاهش مصرف باتری در اندروید 10 می توانید انجام دهید

کاهش مصرف باتری اندروید

اندروید 10 جدیدترین نسخه از پرکاربردترین سیستم عامل موبایل در دنیا می باشد که علاوه بر تغییرات مهمی مانند اضافه شدن حالت تاریک و ژست های حرکتی جدید ، شامل ویژگی های خوبی برای کاهش مصرف باتری هم می باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت .


1.مطمئن شوید که ویژگی Adaptive Battery روشن است

اولین کاری که برای افزایش عمر باتری در اندروید 10 بر روی گوشی های پیکسل و اندروید One ( گوشی هایی که نسخه خام اندروید را اجرا می کنند ) باید انجام دهید ، روشن کردن قابلیت Adaptive Battery یا باتری تطبیق پذیر می باشد .این ویژگی با بررسی نحوه استفاده شما از گوشی برنامه هایی که کم تر اجرا می شوند را در پس زمینه محدود می کند .به گفته گوگل این ویژگی با گذشت زمان عملکرد بهتری خواهد داشت .

ویژگی Adaptive Battery برای کاهش مصرف باتری در اندروید

برای فعال کردن ویژگی Adaptive Battery برنامه تنظیمات دستگاه را باز کنید و سپس روی گزینه Battery ضربه بزنید .در این صفحه Adaptive Battery را انتخاب کنید و سپس مطمئن شوید که این گزینه فعال است .پس از آن دیگر نیازی به هیچ کاری نخواهید داشت و پس از گذشت مدتی از فعال شدن این ویژگی می توانید در تنظیمات این گزینه لیست برنامه هایی که به طور مکرر اجرای آنها محدود شده را در قسمت restricted apps مشاهده کنید و در صورت نیاز آنها را از این لیست خارج کنید .

2.از حالت محافظ باتری یا Battery Saver استفاده کنید

یکی دیگر از کارهای ساده ای که می توانید برای کاهش مصرف باتری در اندروید 10 به کار بگیرید ، روشن کردن Battery Saver یا حالت محافظ باتری از پنل نوتیفیکیشن می باشد .با فعال شدن این حالت اجرای برنامه ها در پس زمینه محدود خواهد شد و خدمات موقعیت مکانی هنگامی که صفحه نمایش خاموش است ، متوقف می شود .همچنین تم تاریک در این حالت جایگزین پس زمینه روشن خواهد شد .به طور کلی این حالت کمک زیادی به صرفه جویی در مصرف باتری می کند اگرچه تاثیر زیادی هم روی عملکرد دستگاه خواهد گذاشت .

حالت باتری کم مصرف در گوشی اندرویدی

اگر نمی خواهید محافظ باتری به طور مداوم روشن باشد، می توانید آن را طوری تنظیم کنید که زمانی که شارژ باتری به یک درصد مشخصی رسید ، فعال شود .به طور پیش فرض با رسیدن باتری به 15 درصد این حالت روشن می شود اما شما می توانید آن را بین 5 درصد تا 75 درصد تغییر دهید .

3.تنظیمات صفحه همیشه روشن یا Always On Display را تغییر دهید

صفحه همیشه روشن در گوشی

اکثر گوشی های امروزی از نمایشگرهای OLED برخوردارند که بسیار کارآمدتر می باشند چرا که فقط پیکسل های مورد نیاز را برای نمایش روی صفحه را روشن می کنند که همین امر به کاهش مصرف باتری منجر می شود .با این وجود شما همچنان می توانید با خاموش کردن ویژگی صفحه همیشه روشن به افزایش بیشتر عمر باتری کمک کنید .

مطلب مرتبط » 6 کاری که برای کاهش مصرف باتری لپ تاپ ویندوزی می توانید انجام دهید

به این منظور در برنامه تنظیمات روی گزینه Display یا صفحه نمایش ضربه بزنید و سپس وارد گزینه Lock screen display یا صفحه نمایش قفل شوید و گزینه Always on را خاموش کنید .در این حال همچنان زمانی که شما گوشی را بر می دارید با یک اعلان دریافت می کنید ، نمایشگر روشن خواهد شد .برای افزایش بیشتر عمر باتری می توانید تنظیمات دیگری را مربوط به صفحه نمایش Ambient Display خاموش کنید .

در گوشی های سامسونگ با رابط کاربری One

ویژگی Adaptive Battery در گوشی های سامسونگ نیز وجود دارد اما محیط کاربری آن دقیقا مانند دیگر گوشی ها نیست و تنظیماتی را مشابه آن چیزی که در اندروید 9 وجود داشت را دارد .شما می توانید این گزینه را در قسمت تنظیمات باتری مانند دیگر گزینه ها روشن کنید و ادامه کار به صورت خودکار انجام خواهد شد .

تنظیمات Adaptive Battery برای کاهش مصرف باتری گوشی اندرویدی

با این حال سامسونگ یک قسمت پیشرفته یا advanced را به جای تنظیمات معمولی برای این ویژگی در نظر گرفته است. گزینه put unused apps to sleep می تواند برنامه هایی که چند روز استفاده نشده را در حالت خواب قرار دهد و تا زمانی که اجرا نشده اند ، در پس زمینه متوقف خواهند بود .همچنین می توانید برنامه های دلخواه را در لیست سفید قرار دهید تا هرگز به خواب نروند .

تنظیمات Power Saving یا صرفه جویی در انرژی را تغییر دهید

این ویژگی هم مشابه آن چیزی است که در گوشی های دیگر با عنوان Battery Saver وجود دارد و البته سامسونگ تغییرات و ترفندهایی را در آن ایجاد کرده است .به طور پیش فرض دستگاه شما روی حالت optimized یا بهینه شده قرار دارد اما هنگامی که نیاز به صرفه جویی در مصرف باتری دارید می توانید آن را در حالت medium ( متوسط ) یا maximum ( حداکثر) تغییر دهید .

تنظیمات Power Saving در گوشی های سامسونگ برای کاهش مصرف باتری

در حالت متوسط ، میزان روشنایی نور صفحه کاهش می یابد و صفحه نمایش همیشه روشن خاموش می شود و عملکرد دستگاه کمی کاهش پیدا می کند اما شما هنوز می توانید به صورت عادی از گوشی خود استفاده کنید با این تغییر که کمی در مصرف باتری صرفه جویی می شود .در حالت maximum تمام فرآیندهای پس زمینه را متوقف می کند و اینترنت داده و موارد مختلفی را خاموش می کند تا مصرف باتری کاهش یابد .هر چند که این حالت تاثیر زیادی در مصرف باتری دارد اما عملکرد دستگاه به شدت کاهش می یابد .

تنظیمات صفحه همیشه روشن را تغییر دهید

سامسونگ از اولین شرکت هایی بود که ویژگی Always On Display را روی دستگاه های خود به کار گرفت و تنظیمات مختلفی را برای این قابلیت ارائه می دهد .برای تغییر در تنظیمات این ویژگی می توانید از تنظیمات گوشی و از قسمت lock screen یا صفحه قفل این گزینه را پیدا کنید .

بزرگترین کاری که برای صرفه جویی در مصرف باتری می توانید انجام دهید این است که این ویژگی را روی حالت show as scheduled ( نمایش طبق برنامه زمانبندی ) یا روی tap to show ( ضربه برای نمایش ) قرار دهید .با انتخاب گزینه اول می توانید آن را تنها در یک زمان خاص روشن کنید مثلا در ساعت های کاری و با انتخاب گزینه دوم می توانید با ضربه زدن روی صفحه آن را نشان دهید که بهترین حالت برای صرفه جویی در باتری است .

تنظیمات صفحه همیشه روشن گوشی سامسونگ

همچنین می توانید نور صفحه برای Always On Display را روی کم ترین میزان قرار دهید که به نسبت حالت خودکار ، باتری کم تری مصرف خواهد شد اما دیدن آن در محیط های کم نور سخت می شود .گزینه دیگر این است که به طور کلی صفحه همیشه روشن را خاموش کنید تا از روشن شدن آن به طور اتفاقی در جیب یا کیفتان جلوگیری کنید .

سایر نکات برای صرفه جویی در مصرف باتری گوشی های اندرویدی

1.پاک کردن اپلیکیشن های بلا استفاده

روشن کردن گزینه Battery Saver برای محدود کردن برنامه ها در پس زمینه می تواند مفید باشد اما کار بهتر این است که برنامه هایی که از آنها استفاده نمی کنید را پاک کنید تا در مصرف باتری و منابع دیگر صرفه جویی شود .لازم به ذکر است که شما می توانید هر زمان که خواستید برنامه های پاک شده را از قسمت library یا کتابخانه گوگل پلی استور دوباره نصب کنید .

2.محدود کردن دسترسی به موقعیت مکانی در پس زمینه

اندروید 10 دارای یک سیستم مجوز permission system عالی می باشد که به شما امکان می دهد تا به اپلیکیشن هایی که محل گوشی شما را ردیابی می کنند ، دسترسی داشته باشید .به جای این که موقعیت مکانی را برای همه خاموش یا روشن کنید می توانید از یک گزینه میانه در این جا استفاده کنید تا تنها زمانی که برنامه را اجرا می کنید ، مجوز دسترسی به موقعیت مکانی برای آن صادر شود .

بیشتر بخوانید » 6 کاری که برای کاهش مصرف باتری آیفون می توانید انجام دهید .

این ویژگی مفید می تواند به حفظ حریم خصوصی شما هم کمک کند چرا که باید صادقانه گفت که اکثر برنامه ها نباید به موقعیت مکانی شما نیاز و دسترسی داشته باشند و شما باید آن ها را کنترل کنید .خوشبختانه تعداد کمی از برنامه ها به موقعیت مکانی در پس زمینه دسترسی دارند اما با این وجود هر بار که گوشی شما موقعیت مکانی را در پس زمینه اجرا می کند ، مقدار کمی از باتری تخلیه می شود .

تنظیمات دسترسی به موقعیت مکانی در اندروید 10

برای دیدن لیست تمام برنامه هایی که به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند ، می توانید به برنامه تنظیمات بروید.سپس وارد قسمت Privacy ( حریم خصوصی ) شوید و روی گزینه Permission manager ( مدیریت مجوزها ) ضربه بزنید .اکنون گزینه Location یا مکان را انتخاب کنید تا لیست این برنامه ها به شما نشان داده شود .

می توانید روی هر برنامه ضربه بزنید و گزینه “Allow only while using the app ( تنها زمانی که برنامه اجرا می شود ) را انتخاب کنید .همچنین اگر برنامه ای وجود دارد که احساس می کنید هرگز نباید موقعیت مکانی آن خاموش شود ، می توانید آن را کاملا انکار کنید .

در نهایت مهم نیست که شما چه کارهایی می توانید انجام دهید ، چرا که در هر صورت باید گوشی خود را مجددا به یک منبع برق برای شارژ مجدد وصل کنید .

منبع androidcentral


Slider

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *