هوآوی سیستم عامل هارمونی را رسما رونمایی کرد : جایگزینی بالقوه برای اندروید

سیستم عامل هارمونی هوآوی

هوآوی سرانجام پس از سال ها کار کردن و ماه ها شایعه پیرامون سیستم عامل اختصاصی خود ، امروز رسما در جریان برگزاری کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود در چین سیستم عامل هارمونی را به عنوان یک جایگزین بالقوه برای اندروید گوگل ، رونمایی کرده است .


Harmony OS نام رسمی سیستم عامل هوآوی خواهد بود که در چین با عنوان هانگ منگ شناخته می شود .این پلت فرم جدید همانند سیستم عامل Fuchsia گوگل که در حال توسعه می باشد ، مبتنی بر میکروکرنل می باشد .به گفته ریچارد یو مدیرعامل هوآوی این سیستم عامل انعطاف پذیر می تواند بر روی طیف گسترده ای از دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند ، تبلت ها ، کامپیوترها ، ساعت های هوشمند ، تلویزیون های هوشمند ، اسپیکرهای هوشمند و اتومبیل ها کار کند .

The Huawei HarmonyOS roadmap.

برای اطمینان از سازگاری این سیستم عامل با دستگاه های متعدد ، هوآوی تضمین می کند که امکان نصب و اجرای آن بر روی دستگاه هایی با رم چند کیلوبایت تا چند صد گیگابایت وجود خواهد داشت .این سیستم عامل همانند اندروید به صورت متن باز open-source در سراسر دنیا منتشر می شود تا همگان را به استفاده از آن تشویق کند .

سیستم عامل هارمونی هوآوی

برنامه هایی که برای اندروید ، لینوکس و HTML5 توسعه و ساخته شده اند ، همگی در آینده قادر به اجرا بر روی سیستم عامل هارمونی هوآوی خواهند بود .برای آسان تر شدن توسعه برنامه ها برای این سیستم عامل ، هوآوی دسترسی به کامپایلرهای ARK برای کپی کردن از چندین زبان از جمله C / C ++ ، Java و Kotlin را امکان پذیر خواهد کرد .SDK یا کیت توسعه نرم افزاری جدید برای اطمینان از سازگاری برنامه ها با دستگاه های مختلف ارائه خواهد شد .

مطلب مرتبط » هوآوی می خواهد 14 گوشی جدید خود را به سیستم عامل اندروید 10 بروزرسانی کند

برای جلوگیری از نگرانی های امنیتی در آینده ، هوآوی تایید کرده است که سیستم عامل هارمونی اجازه دسترسی به ریشه root را نخواهد داد ، چیزی که هوآوی می گوید یک خطر امنیتی برای اندروید و دیگر سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس می باشد .

سیستم عامل هارمونی هوآوی

مدیر عامل هوآوی تاکید کرده که این شرکت همچنان امیدوار است که بتواند در آینده با اندروید و گوگل در سطح بین المللی همکاری کند .با این وجود این غول چینی حالا آماده است که هر زمان که بر اثر تحریم های آمریکا نتواند از سیستم عامل اندروید گوگل استفاده کند ، بلافاصله سیستم عامل خود را جایگزین کند .چیزی که هوآوی ادعا می کند در طول یک یا دو روز انجام خواهد شد .با این حال مشخص نیست که با استفاده از این سیستم عامل آیا هوآوی همچنان می تواند به سرویس های گوگل دسترسی داشته باشد یا خیر.

Huawei announces Harmony OS as its potential Android replacement

در حال حاضر به نظر می رسد تمرکز هوآوی در توسعه این سیستم عامل برای بازار چین می باشد و البته این شرکت علاقه ای به محدود کردن این سیستم عامل در دستگاه های خاص خود ندارد و به همین دلیل این پلت فرم جدید به صورت متن باز منتشر خواهد شد و به دیگر شرکت های چینی مانند شیائومی یا oppo هم این فرصت را میدهد که از این سیستم عامل روی دستگاه های خود استفاده کنند .

هوآوی اعلام نکرده که چه زمانی یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر را با این سیستم عامل جدید معرفی خواهد کرد اما تلویزیون Honor Vision که به این سیستم عامل مجهز شده قرار است از فردا در چین عرضه شود و انتظار می رود نسخه 2.0 این سیستم عامل در سال 2020 و نسخه 3.0 در سال 2021 منتشر شود .

منبع phonearena


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *