پیکسل 4 گوگل از سیستم تشخیص چهره و ژست های حرکتی بدون لمس برخوردار خواهد بود

گوشی گوگل Pixel 4 XL

گوگل پس از فاش کردن طراحی پشتی گوشی پیکسل 4 ، این بار با انتشار پستی در وبلاگ خود از دو ویژگی مهم مربوط به گوشی های پیکسل 4 و پیکسل 4 xl پرده برداری کرده است .گوشی های پیکسل 4 گوگل به احتمال زیاد در مهر ماه رونمایی خواهند شد .


یکی از این ویژگی های مهم Motion Sense خواهد بود.این قابلیت جدید براساس پروژه Soli می باشد که گوگل به مدت چهار سال است بر روی آن کار می کند .Motion Sense به کاربران پیکسل 4 این امکان را خواهد داد تا عملکردهایی مانند جلو یا عقب بردن آهنگ ها ، قطع کردن آلارم یا سایلنت کردن گوشی در هنگام تماس را تنها با تکان دادن دست در جلوی گوشی انجام دهند و دیگر نیازی به لمس کردن یا باز کردن قفل گوشی نخواهد بود .

این ویژگی جدید به کمک یک سیستم راداری پیچیده که در قسمت پیشانی بالای صفحه نمایش قرار می گیرد ، کار می کند و می تواند حتی کوچکترین حرکات را شناسایی کند .هم اکنون این قابلیت تنها برای تشخیص حرکات ساده تر دست و پا به کار گرفته می شود اما می تواند در آینده برای کارهای پیچیده تری هم استفاده شود .با این حال گوگل می گوید که این سیستم تنها برای کاربران پیکسل 4 در کشورهای منتخب در دسترس خواهد بود .


دومین ویژگی مهم گوشی های پیکسل 4 گوگل که امروز تایید شده ، سیستم تشخیص چهره پیشرفته برای باز کردن قفل یا Face unlock می باشد .این ویژگی با سیستم باز شدن قفل با استفاده از چهره که در گوشی های اندرویدی موجود در بازار وجود دارد ، بسیار متفاوت می باشد .این سیستم جدید از نظر پیچیدگی و از همه مهم تر امنیت ، به آن چیزی که اپل با عنوان Face ID در آیفون های X به کار گرفته است ، نزدیک می باشد .

در واقع سیستم های کنونی تشخیص چهره در گوشی های اندرویدی تنها از چهره شما عکس برداری ساده ای انجام می شود که به راحتی با یک عکس قابل فریب خوردن می باشد .اما سیستم Face unlock گوگل با استفاده از پروژکتور نقطه ای و دو عدد دوربین مادون قرمز و تعدادی سنسور دیگر ، یک نقشه سه بعدی از چهره شما تهیه می کند ، و سپس از آن اطلاعات برای باز شدن قفل گوشی استفاده می کند .احتمال فریب خوردن این سیستم پیشرفته بسیار کم می باشد .

پیکسل 4 گوگل با سیستم تشخیص چهره و ناوبری بدون لمس

این سیستم از نظر سخت افزاری تقریبا مشابه آن چیزی عمل می کند که در سیستم Face ID اپل ، وجود دارد .گوگل می گوید تمام داده های مربوط به تشخیص چهره در خود دستگاه تهیه می شود و در تراشه ای موسوم به Titan M ذخیره می شود .در نتیجه هیچ اطلاعاتی به سرورهای گوگل ارسال نمی شود و نگرانی بابت نقض حریم خصوصی در این جا وجود نخواهد داشت .

مطلب مرتبط » بررسی آخرین تصاویر و مشخصات پیکسل 4 و پیکسل XL 4

تفاوت سیستم Face unlock گوگل با سیستم Face ID اپل مربوط به روش اجرا می باشد .در حالی که در آیفون های اپل پس از کامل شدن تشخیص چهره شما نیاز دارید که یک swipe up ( سوییپ یا کشیدن روی صفحه ) انجام دهید، در سیستم رادار سولی پیکسل 4 حرکات دست شما شناسایی می شود و مستقیما می توانید به صفحه اصلی گوشی یا هر جای دیگری بروید بدون این که صفحه را لمس کرده باشید .همچنین سیستم Face unlock گوگل می تواند در هر جهتی که شما گوشی را گرفته باشید ، کار کند .

هنوز مشخص نیست که آیا گوگل هم مانند اپل تنها از این سیستم برای باز کردن قفل پیکسل 4 استفاده می کند یا این که سیستم دیگری مانند سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر را هم به کار خواهد گرفت که البته بعید به نظر می رسد .

منبع gsmarena


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *