چگونه دمای CPU را در کامپیوتر ویندوزی بررسی کنیم ؟

دمای CPU

آمار و اطلاعات زیادی وجود دارد که اگر شما بخواهید یک سیستم یا کامپیوتر خود را در سلامت کامل نگه دارید باید به آنها توجه کنید اما آگاهی از دمای CPU از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای کنید چرا که با بالا رفتن حرارت و دمای پردازنده عملکرد کلی سیستم شما دچار مشکل خواهد شد .در ادامه این مطلب شما می توانید با روش های بررسی و مراقبت از دمای CPU آشنا شوید .


برای بررسی میزان دمای پردازنده در یک کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوزی نیازی نیست که هر بار به تنظیمات BIOS یا UEFI ویندوز بروید و می توانید از برنامه های مراقبت CPU که برای ویندوز وجود دارد استفاده کنید و به راحتی بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم ، دمای پردازنده را بررسی کنید و هچنین می توانید بررسی کنید که چه پردازش هایی منجر به بالا رفتن دمای پردازنده سیستم شما می شود .

1.Intel XTU

اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما از یک CPU یا پردازنده Intel Core استفاده می کند ، احتمالا برنامه Intel XTU بهترین راه برای بررسی عملکرد و دمای پردازنده می باشد .اگر چه این برنامه در ابتدا به عنوان یک ابزار اورکلاک طراحی شده است اما از ویژگی های نظارتی خوبی برخوردار می باشد .

how to check your cpu temperature intelxtu

1.ابتدا باید برنامه Intel XTU را از این لینک دانلود و مانند هر برنامه دیگری آن را روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب کنید .

2.پس از اجرای نرم افزار می توانید اطلاعات زیادی را مشاهده کنید که در قسمت پایین صفحه اصلی برنامه می توانید چندین بخش از اطلاعات مهم و کلیدی مربوط به CPU را مشاهده کنید .گزینه مربوط به package temperature میزان دمای پردازنده شما را نشان می دهد که در کنار آن نمودار هم قرار دارد .

3. شما می توانید از گزینه CPU Utilization برای مشاهده درصد عملکرد پردازنده استفاده کنید که این مقدار هر چه بیش تر باشد نشان دهنده این است که CPU با توان بیشتری در حال کار کردن و پردازش می باشد .همچنین اگر می خواهید از پردازنده خود یک بنچمارک یا تست عملکرد بگیرید می توانید از گزینه Stress Test و سپس گزینه CPU benchmark که در منوی کناری قرار دارد استفاده کنید .

مطلب مرتبط : چگونه برای فایل های اکسل رمز عبور تعیین کنیم ؟

2.AMD Ryzen Master

how to check your cpu temperature amdryzenmaster

اگر سیستم شما از پردازنده های جدید AMD Ryzen استفاده می کند می توانید از برنامه AMD Ryzen Master برای بررسی دمای CPU بهره ببرید .این برنامه هم مشابه برنامه Intel XTU می باشد و شما می توانید آن را از این لینک دانلود و روی کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوزی نصب کنید.

بعد از نصب و اجرای این برنامه می توانید در بالای فحه اصلی برنامه گزینه temperature را در کنار گزینه Speed مشاهده و آن را انتخاب کنید .در این برنامه هم شما می توانید نمودار مربوط به دمای پردازنده را در طول زمان مشاهده کنید .همچنین از گزینه Speed می توانید سرعت پردازش هسته ها را مشاهده کنید

how to check your cpu temperature hardware monitor

در نهایت اگر سلامت پردازنده و میزان دمای آن برای شما بسیار اهمیت دارد می توانید از مانیتورهای سخت افزاری که به عنوان بخشی از سیستم کنترل کننده فن هستند و بر روی کیس کامپیوترها نصب می شوند استفاده کنید .

منبع digitaltrends


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *