چگونه از حرکات برای تکرار مجدد و بازگشت به عقب در آیفون استفاده کنیم ؟

حرکات و میانبرهای سریع زیادی برای اقدامات مختلف در آیفون و دیگر دستگاه های هوشمند اپل وجود دارد .در این مطلب ما می خواهیم به شما روش های تکرار مجدد و بازگشت به عقب در آیفون ( undo/redo ) را به شما نشان دهیم .


ژست ها یا همان حرکات انگشتی زیادی به صورت از قبل برنامه ریزی شده در آیفون و آیپد وجود دارد مثل کشیدن یا سویپپ کردن ، لمس کردن و نگه داشتن ، فشار دادن یا حتی تکان دادن دستگاه که باعث می شوند شما بتوانید به سرعت اقدامات مورد نیاز را انجام دهید .در مورد بازگشت به عقب ( undo ) و تکرار مجدد ( redo ) روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت .

روش اول : تکان دادن

اولین و احتمالاً شناخته شده ترین راه برای لغو کردن کلمات تایپ شده در آیفون و آیپد ، تکان دادن دستگاه است.در این حالت فرقی نمی کند به چپ ، راست ، بالا یا پایین ، فقط کافی است که دستگاه را یک تکان دهید .سپس با ثبت لرزش دستگاه یک پیام تایید روی صفحه آیفون یا آیپد شما ظاهر می شود که می توانید با زدن دکمه OK عمل بازگشت به عقب یا آندو را انجام دهید .

اگر می خواهید عمل آندو شده را بازگردانید و به اصطلاح ریدو کنید ، کافی است که یک بار دیگر دستگاه را تکان دهید و سپس روی دکمه OK ضربه بزنید .دقت کنید که این عمل تنها برای زمان تایپ کردن قابل انجام است و برای سایر موارد قابل استفاده نیست .همچنین ممکن است در برخی برنامه ها ، اصلا چنین ویژگی حذف شده باشد و به شما اجازه این کار داده نشود .

بازگشت به عقب در آیفون ( undo ) با تکان دادن

برای فعال یا غیرفعال کردن این ویژگی می توانید به تنظیمات > Accessibility < General بروید و در آنجا گزینه shake to Undo را خاموش یا روشن کنید .

روش دوم : استفاده از ژست حرکتی با سه انگشت

در iOS 13 و نسخه های بالاتر ، روشی کاملاً جدید و بدون شک بسیار راحت تر برای انجام عمل آندو یا واگرد به وجود آمد و در تمام آیفون های 6s به بالاتر قابل استفاده است .در این روش که با کشیدن سه انگشت روی صفحه کار می کند شما می توانید بدون نیاز به تایید کردن ، عمل بازگشت به عقب در آیفون خود را به سرعت انجام دهید .

در این روش شما می توانید سه انگشت خود را روی صفحه نگه دارید و سپس با کشیدن آنها به چپ عمل Undo یا واگرد و با کشیدن به راست عمل Redo یا تکرار مجدد را به سرعت انجام دهید .در هر صورت این ویژگی به صورت پیش فرض در تمام آیفون ها و آیپدها فعال است ، بسیار بهتر از تکان دادن دستگاه خواهد بود .

واگرد در آیفون با کشیدن سه انگشت

در پایان احتمالا باید بدانید که اپل هنوز به کاربران آیفون و آیپد این امکان را می دهد تا حرکات خود را با استفاده از ویژگی AssistiveTouch که در همه دستگاه های دارای iOS 10 یا بالاتر موجود است ، شخصی سازی کنید.این کار را می توانید با رفتن به مسیر Touch< Accessibility< Settings و فعال کردن گزینه AssistiveTouch انجام دهبد .

در این صفحه شما می توانید در قسمت Customize Top Level Menu ، گزینه های روی دکمه وسط مجازی را کم و زیاد و سفارشی کنید .همچنین با استفاده از گزینه Create New Gesture می توانید حرکات یا ژست های سفارشی خود را ایجاد کنید .

مطلب مرتبط :
نحوه گرفتن عکس از صفحه کامل ( اسکرولی ) در آیفون و آیپد
چگونه می توان از حالت یک دستی در آیفون استفاده کرد ؟

منبع phonearenaجدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *