برنامه کلاب هاوس چیست و چگونه از آن استفاده کنیم ؟

رویدادهای کلاب هاوس

احتمالا تا الان حداقل در مورد برنامه کلاب هاوس چیزهایی شنیده اید و شاید این برنامه را نصب کرده و منتظر رسیدن دعوتنامه برای شروع کار با آن باشید .در هر صورت اگر می خواهید با شبکه اجتماعی محبوب این روزها آشنا شوید و کار کردن با آن را بدانید ، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید .


کلاب هاوس چیست ؟

Clubhouse یک برنامه شبکه اجتماعی کاملا مبتنی بر صدا است که در آن کاربران به صحبت کردن راجع به مسائل دنیا ، ورزش ، سرگرمی و موارد دیگر می پردازند .وقتی یک کاربر اتاقی ایجاد می کند ، موضوعی را برای بحث انتخاب می کند. شما می توانید دسته های مختلف را مرور کرده و اتاق بحث مورد علاقه خود را پیدا کنید و سپس به صحبت های آنها گوش دهید و اگر چیزی برای گفتن دارید “دست خود را بالا ببرید”.

با محبوبیتی که کلاب هاوس در این یک سال گذشته بدست آورده بسیاری از شبکه های اجتماعی بزرگ مثل توییتر و فیسبوک یا حتی برخی برنامه های پیام رسان مثل تلگرام ویژگی مشابه ای را در برنامه ای خود برای مکالمات صوتی راه اندازی کرده اند و امروز می شنویم که اینستاگرام هم به دنبال ایجاد چنین قابلیت هایی است .

این برنامه کاملا رایگان بوده و هم اکنون برای iOS و اندروید به صورت رسمی در دسترس می باشد .نکته مهمی که در مورد کلاب هاوس وجود دارد ، این است که در حال حاضر این برنامه صرفا مبتنی بر دعوت است .به این معنا که به محض نصب و راه اندازی قابل استفاده نمی باشد و شما برای استفاده و پیوستن به اتاق ها ، نیاز به یک دعوتنامه از طرف کاربرانی که قبلا در این برنامه عضو شده اند دارید .اگر این دعوتنامه را ندارید ، می توانید خودتان را به لیست انتظار ( waiting list ) اضافه کنید .

وقتی به Clubhouse بپیوندید چه اتفاقی می افتد؟

پس از پیوستن به انجمن کلابهاوس، شما می توانید یک بیوگرافی کوتاه از خودتان ایجاد کرده و مثل دیگر شبکه های اجتماعی عکس پروفایل خود را تنظیم کنید .شما می توانید کاربران دیگر را دنبال کنید و آنها نیز می توانند شما را دنبال کنند.همچنین می توانید کلاب های ( باشگاه ها ) مورد علاقه خود را نیز Follow یا دنبال کنید که در آنها به شکل منظم در مورد یک موضوع مکالماتی انجام می شود .

شما می توانید در این برنامه اتاق یا روم خود را ایجاد کنید و آن را به صورت عمومی یا خصوصی تنظیم کنید .Open room یک اتاق عمومی است که هر کاربری می تواند به آن وارد و عضو شود اما Closed room یک اتاق خصوصی است که می توانید برای گپ زدن با کاربرانی که انتخاب می کنید ایجاد کنید. ممکن است شخصی که می شناسید از شما بخواهد که به یک اتاق دربسته نیز ملحق شوید.

همچنین می توانید یک اتاق اجتماعی یا Social room برای گفت و گو با افرادی که شما را دنبال می کنند ، ایجاد کنید و به همین ترتیب ممکن است از شما درخواست شود تا به یک اتاق اجتماعی بپیوندید .اگر مجریان دیگری را به اتاق اجتماعی خود اضافه کنید ، آن دسته از کاربرانی که آنها را دنبال می کنند نیز می توانند به اتاق بپیوندند.

چگونه از Clubhouse استفاده کنیم ؟

پیش از آنکه وارد محیط برنامه و عناصر اصلی در آن شویم ، بهتر است کمی در مورد نقش ها و برخی موارد موجود در کلاب هاوس بگوییم :
Moderator ( مجری ) :هرکسی که در کلابهاوس اتاقی ایجاد می کند به طور خودکار مجری و ناظر آن است. این نقش وظیفه اضافه کردن و حذف بلندگوها سخنرانان ، هدایت مکالمه و تمرکز اتاق بر روی موضوع بحث را دارد .
Speaker ( سخنرانان) :اسپیکر یا گوینده در یک اتاق کلاب هاوس توانایی صحبت کردن را دارد.مجریان سخنرانان را دعوت می کنند تا روی صحنه به گفتگو بپیوندند.
Listener ( شنونده ) : اکثر افراد در کلاب هاوس نقش شنونده را دارند و وقتی شما وارد اتاقی می شوید ، به طور پیش فرض شنونده هستید و امکان صحبت کردن را ندارید .اگر بخواهید صحبت کنید باید روی دکمه بالا بردن دست ضربه بزنید تا پس اجازه مجری امکان صحبت کردن را داشته باشید .
Club ( باشگاه ) : کلاب یا باشگاه ، در واقع گروهی از کاربران هستند که در یک زمینه مشترک به صحبت کردن می پردازند .شما می توانید کلاب های مورد علاقه خود را دنبال کنید تا از اخبار و رویدادهای آن مطلع شوید .
Leave Quietly ( ترک کردن بی سر و صدا ) : اگر بخواهید یک اتاق را ترک کنید ، می توانید از این گزینه استفاده کنید تا کسی از رفتن شما باخبر نشود .

پس از نصب و راه اندازی برنامه ، شما یک صفحه اصلی خواهید داشت که اساسا فید یا خوراک شما است .اینجا جایی است که می توانید فعالیت فعلی افرادی را که دنبال می کنید را مشاهده کنید. در پایین صفحه اصلی ، شما می توانید یک اتاق را ایجاد کنید و یا ببینید که در حال حاضر چه کسی از دوستان کلابهاوس شما آنلاین می باشند .

صفحه اصلی برنامه کلاب هاوس

در بالای صفحه اصلی یک نوار ابزار دارید که به ترتیب از چپ به راست ، ذره بین برای جست و جو در افراد و باشگاه ها، Invitation یا دعوتنامه برای دعوت کردن از دوستان و مخاطبین دیگر برای پیوستن به برنامه ، تقویم برای پیدا کردن رویدادهای آینده ، سخنرانان و توضیحات مختصر در مورد رویداد ، دکمه زنگ برای مواردی مثل ، اشتراک رویدادها ، افزودن یک رویداد به برنامه تقویم و کپی کردن لینک و دیگر فعالیت های شما می باشد و در نهایت تصویر پروفایل قرار دارد که با ضربه روی آن می توانید دنبال کنندگان یا افرادی که دنبال می کنید را مشاهده کنید ، بیو خود را اضافه یا به روز کنید و به تنظیمات بیشتر دسترسی پیدا کنید .

تنظیمات کلاب هاوس

گوش دادن و گزینه های داخل اتاق

وقتی برای ورود به یک اتاق و گوش دادن به مکالمه ضربه می زنید ،با تعداد زیادی از نمادها ، دکمه ها و گزینه ها مواجه می شوید.در این جا عنوان یا موضوع گفت و گو در بالا با مجری و سخنرانان در پایین قرار دارند .مجریان ستاره های سبز در کنار نام خود دارند و بیشتر اوقات نمادهای بی صدا را در کنار نام گوینده ها مشاهده می کنید.برای احترام ، سخنرانان معمولاً وقتی صحبت نمی کنند خود را بی صدا می کنند.

اتاق کلاب هاوس

در قسمت بالای استیج یا صفحه مکالمه ، می توانید روی علامت برگه ضربه بزنید تا دستورالعمل های انجمن کلابهاوس را بخوانید و در سمت راست می توانید برای اشتراک یا جستجوی اتاق روی دکمه سه نقطه ضربه بزنید.اگر اتاق متعلق به یک باشگاه باشد ، ممکن است قوانین باشگاه را نیز در اینجا ببینید.

در پایین، گزینه Leave Quietly (ترک آرام) را دارید که وقتی می خواهید از اتاق خارج شوید ، روی آن ضربه می زنید.در سمت راست آن ، علامت + وجود دارد که اگر بخواهید شخصی را به اتاق دعوت کنید یا آن را با دوست خود به اشتراک بگذارید ، روی این ضربه می زنید .و در نهایت یک آیکون به شکل دست وجود دارد که اگر سوالی دارید یا می خواهید صحبت کنید ، روی این ضربه بزنید.

آموزش استفاده از برنامه کلاب هاوس

یک گزینه دیگر در اتاق که باید از آن آگاه باشید ، در بالا سمت چپ است. می توانید روی فلش به سمت پایین ضربه بزنید و به صفحه اصلی برگردید یا در کلاب هاوس کاوش کنید ، اما همچنان به مکالمه گوش دهید.در این صورت یک نوار کوچک در حال پخش در پایین خواهید داشت که می توانید از آن برای ورود مجدد به اتاق ، بلند کردن دست ، ترک کردن آرام و اضافه کردن یک دوست استفاده کنید .

اکنون که شرایط ، فضاها و نقش ها ، پیمایش و اقدامات درون یک اتاق را می شناسید ، باید با برنامه Clubhouse شروع بسیار خوبی داشته باشید.

مطالب مرتبط :
آموزش ایجاد چت صوتی در تلگرام برای شروع یک گفت و گوی زنده صوتی
چگونه از ویژگی Spaces در توییتر اندروید برای چت صوتی استفاده کنیم ؟

منبع groovypost
جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *