دستگاه های شیائومی که در مناطق ممنوعه فعال شده باشند ، قفل می شوند!

گوشی شیائومی می نوت 10 لایت

در روزهای اخیر اخبار و حواشی زیادی پیرامون دستگاه های شیائومی و از کار افتادن آنها در برخی مناطق دنیا از جمله در ایران وجود داشته و بسیاری از کاربران یا کسانی که قصد خرید گوشی های این برند چینی را دارند ، نگران قفل شدن دستگاه خود هستند و سوالی که هنوز پاسخ قطعی ندارد این است که آیا گوشی های شیائومی در ایران مسدود می شوند یا خیر ؟


به گزارش وب سایت phonearena طبق گزارشات منتشر شده در Reddit شیائومی عملکرد جدیدی را در رابط کاربری دستگاه های خود قرار داده است که این تابع می تواند تلفن جدید را در صورت فعال بودن در کشوری که ممنوع است ، قفل کند.شیائومی ، مانند دیگر تولیدکنندگان بزرگ ، لیستی از کشورها و مناطقی دارد که صادرات محصولات خود را به آنها ممنوع کرده است. این مناطق شامل کوبا ، سودان جنوبی ، سوریه ، کریمه ، کره شمالی و ایران است.

در واقع به نظر می رسد قوانین تجاری ایالات متحده و کشورهای متحد ، شرکت ها را برای استفاده از فناوری غربی و صادرات محصولات آنها به کشورهایی که از نظر روابط بین المللی ، مناطق مورد مناقشه ، ضد حقوق بشر یا تروریستی هستند ، منع می کند .اما حتی اگر شرکت هایی مثل شیائومی رسما محصولی در این کشورها به فروش نرسانند ، این محصولات توسط افراد و شرکت های شخص ثالث در این مناطق به فروش می رسد .احتمالاً به همین دلیل است که شیائومی تصمیم گرفت اقدامات بیشتری انجام دهد.

قفل شدن دستگاه های شیائومی
تصویر دستگاه شیائومی قفل شده در کشور کوبا

شیائومی دستگاه هایی را قفل می کند که در مناطق ممنوعه فعال شده اند

اگر در یکی از مناطق ممنوعه در سراسر جهان هستید و دستگاه های شیائومی را فعال کنید ، ظرف چند روز دستگاه شما توسط سازنده قفل می شود و متن زیر روی صفحه دستگاه نمایش داده میشود .

“سیاست شیائومی اجازه فروش یا ارائه محصول را به قلمرویی که در آن تلاش کرده اید آن را فعال کنید ، نمی دهد. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیماً با خرده فروشان تماس بگیرید. ”

گفته می شود که شیائومی فقط دستگاه هایی را که تازه فعال شده را قفل می کند. این بدان معناست که کاربران می توانید دستگاه را قبل از ورود به منطقه ممنوعه فعال کرده و همچنان از آن در آنجا استفاده کنید و به این ترتیب از قفل شدن دستگاه جلوگیری کنند .نکته مهم این است که در شرایط و ضوابط شیائومی هیچ چیزی در مورد قفل کردن دستگاه به همین دلیل ذکر نکرده است. گفته شده که صادرات به کدام کشورها و مناطق ممنوع است ، اما این ویژگی جدید در هیچ جا یافت نمی شود.

شرایط و ضوابط شیائومی :

“14.2 قرارداد و کلیه محصولات فروخته شده مشمول قوانین کنترل صادرات هستند ، از جمله قوانین کنترل صادرات ایالات متحده و صلاحیت خود خریدار. این خریدار هیچ محصولی را که از فروشنده خریداری شده به هیچ کشور یا سرزمینی صادر نخواهد کرد. یا هر جایی که قوانین کنترل صادرات آن را ممنوع کرده است. کشورها و مناطق ممنوعه شامل کوبا ، ایران ، سوریه ، کره شمالی ، سودان و منطقه کریمه است. اگر خریدار قصد دارد هرگونه محصول خریداری شده از فروشنده را به کشور دیگری صادر کند ، خریدار شما قبل از انجام این کار باید مجوزهای صادراتی مورد نیاز (یا سایر تأییدیه های دولتی) را دریافت کند.”

نگرانی بزرگ این است که سایر تولیدکنندگان هم می توانند به طور بالقوه از این کار شیائومی پیروی کنند و دستگاه های جدیدی را که در این کشورها فعال می شوند را مسدود کنند . در این صورت ، استفاده از دستگاه وارداتی غیرقانونی در مناطق ممنوعه از جمله در ایران می تواند به زودی غیرممکن شود.

یکی از نمونه های چنین تولید کننده ای ZTE است. این شرکت به دلیل صادرات محصولاتی که از فناوری های آمریکایی در کشورهای ممنوعه استفاده می کنند ، توسط دولت آمریکا مجازات شد. برای اینکه ZTE همچنان از فناوری های آمریکایی بتواند استفاده کند ، صادرات محصولات خود به این کشورها را متوقف کرد.

البته سخنگوی شیائومی در مصاحبه با گلوبال تایمز گفته: قفل‌ شدن دستگاه ها ناشی از سیاست‌های بین منطقه‌ای شیائومی برای جلوگیری از قاچاق ازطریق بازار خاکستری و حفاظت از امنیت دیتای کاربران است.شیائومی می‌گوید قفل‌ شدن گوشی‌ها موقتی و برای انجام تحقیقات درباره‌ی قاچاق گوشی‌ها بوده است و سخنگوی شیائومی در این‌ باره می‌گوید:

تحقیقات به نتایج قابل‌ توجهی رسیده است و کاربران اکنون می‌توانند دستگاه‌های قفل شده را آنلاک کنند.

بیشتر بخوانید :
چگونه زمان خاموش شدن صفحه را در گوشی های شیائومی تغییر دهیم ؟
کدام یک از گوشی های شیائومی اندروید 11 را دریافت می کنند ؟جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *