نگاه اولیه به اندروید 12 : تغییرات بزرگ سرانجام از راه رسیدند

اندروید 12

کنفرانس گوگل I/O پس از یک سال غیبت ، امسال به صورت مجازی برگزار شد و در جریان این رویداد ، اولین نسخه بتا عمومی از نسخه جدید سیستم عامل اندروید منتشر شد .اندروید 12 دارای یک ظاهر و احساس بسیار جدید است به طوری که از آن به عنوان بزرگترین تغییر طراحی تاریخ این سیستم عامل یاد می شود .


این طراحی کاملاً جدید مبتنی بر سیستمی به نام “Material You” است که شامل دکمه های بزرگ ، حباب دار ، تغییر رنگ و انیمیشن های روانتر است و پس از تقریبا 7 سال بزرگترین تغییر در تاریخ اندروید را به گفته سامر سامات ، معاون مدیر محصول اندروید و گوگل پلی، به وجود می آورد و تقریبا اندروید 12 را در هر بخش از رابط کاربری متفاوت با نسخه های قبلی می کند .البته این زبان طراحی جدید محدود به اندروید نخواهد بود و گوگل می گوید آن را به دیگر سرویس هایش هم خواهد آورد .

بزرگترین تغییر ظاهری در اندروید 12 ، در بخش تنظیمات سریع اتفاق افتاده است .در واقع ضامن های کوچک و دایره ای شکل ، جای خود را به کاشی های بزرگ مستطیل شکل داده اند که یک برچسب متن در حال تغییر در آنها وجود دارد .در نتیجه دکمه های کمتری در قسمت تنظیمات سریع خواهید داشت اما ضامن های سریع هنگام روشن یا خاموش شدن بیشتر نمایان خواهند بود.در کل شاید این تغییر برای کاربران پیشرفته خوب نباشد اما دیگر افراد از آن لذت خواهند برد .

نوار اعلان و تنظیمات سریع در اندروید 12

نوارهای لغزنده میزان روشنایی و صدا ، از عناصر دیگری هستند که در این طراحی جدید چاق تر شده اند تا با کاشی های تنظیمات سریع مطابقت پیدا کنند .ضخامت فونت های روی صفحه نیز ضخیم تر است که به خوانایی بهتر آنها کمک می کند .به طور کلی اندروید 12 با ضخامت و نازکی بازی می کند ، دقیقاً همانطور که با رنگ بازی می کند و به یک سیستمی که در سال های اخیر خسته کننده و یکنواخت به نظر می رسید ، هیجان و سرگرمی را به ارمغان می آورد .

Android 12 دارای پالت های رنگی سفارشی است که براساس تصویر زمینه صفحه اصلی شما به طور خودکار تغییر می کند

امکانات صفحه اصلی در این نسخه از اندروید بسیار گسترده است اما یک ویژگی بسیار تهاجمی در این جا ، این است که شما هنگام تغییر تصویر زمینه ، گزینه ای خواهید داشت که می تواند به صورت خودکار رنگ اصلی و مکمل را از تصویر زمینه بیرون بکشد و آن رنگ را روی دکمه ها و نوارها و دیگر عناصر سیستم اعمال کند . البته هنوز امکان تغییر دستی رنگ ها برای هر قسمت وجود خواهد داشت .

سیستم جدید تم در اندروید 12
سیستم جدید تم در اندروید 12

صفحه قفل یا لاک اسکرین هم تغییراتی داشته و اکنون ساعت در اندازه ای بزرگ در مرکز صفحه به نمایش گذاشته می شود و رنگ آن براساس تم اصلی سیستم انتخاب می شود .به طور کلی در این نسخه جدید اندروید، همه چیز بزرگتر و حباب دار شده و این مطمئناً کل سیستم را خوانا تر و شاید قابل دسترسی تر می کند اما به این معنا است که دکمه ها و گزینه های کم تری در یک صفحه وجود خواهد داشت .

بخش ویجت یا ابزارک ها در اندروید در این سالها هیچ تغییری نداشته و پس از این که سیستم عامل iOS 14 به ابزارک های بسیار مدرن تری دست یافت ، گوگل برای این نسخه جدید از اندروید ، سیستم ویجت جدیدی را طراحی کرده است .مانند دیگر بخش ها ، ابزارک هایی که گوگل برای برنامه های خود طراحی کرده ، بزرگ و حباب دار است .یکی از ویژگی های هوشمندانه در این جا این است که وقتی ویجت را روی پس زمینه خود جابجا می کنید ، به طرز نامحسوسی رنگ پس زمینه خود را تغییر می دهد تا به بخشی از تصویر زمینه تنظیم شده نزدیک شود.

در مورد انیمیشن ها ، هم قطعا تغییرات جدید به شکوفایی بهتر سیستم کمک خواهند کرد .به عنوان نمونه وقتی قفل دستگاه را باز می کنید یا آن را به برق متصل می شوید ، امواج سایه و نور روی صفحه نمایش پخش می شوند.گوگل می گوید که این نوع انیمیشن های جدید باعث کاهش عملکرد سیستم نخواهد شد و به گفته مدیر محصول اندروید ،تیم اندروید نحوه نمایش عناصر اصلی را بهینه کرده است و وقفه ها نیز کاهش یافته اند که به اجرای نرم و روان تر حتی در دستگاه های ضعیف تر منجر خواهد شد .

گوگل در زمینه حفظ حریم خصوصی در این نسخه هم دستاوردهایی داشته است که بیشتر روی سه سنسور اصلی متمرکز شده است : مکان ، دوربین و میکروفون.

علاوه بر تمام تغییرات ظاهری در این نسخه از اندروید ، شاهد اضافه شدن ویژگی هایی برای محافظت از حریم خصوصی کاربران می باشیم .در اندروید 12 شما می توانید دسترسی کل سیستم به میکروفون و دوربین را از طریق بلوک هایی جداگانه در قسمت تنظیمات سریع تنظیم کنید .بنابراین حتی اگر قبلاً به برنامه ای اجازه دسترسی به دوربین خود را داده باشید ، اگر دسترسی دوربین را از طریق این ضامن خاموش کنید ، این مجوز لغو می شود.

تنظیمات جدید حریم خصوصی در اندروید 12

همچنین مثل آن چیزی که در iOS 14 وجود دارد ، شما می توانید با استفاده از نشانگری که در گوشه سمت راست بالای صفحه ظاهر خواهد شد ، از دسترسی برنامه ای به دوربین یا میکروفون آگاه شوید .گوگل همچنین در حال ایجاد یک داشبورد جدید برای حریم خصوصی است که به طور خاص بر روی مکان ، میکروفون و دوربین متمرکز است و نشان می دهد چند بار برنامه به جزئیات مکان ، دوربین یا میکروفون دسترسی پیدا کرده است.

در نسخه های قبلی اندروید شما می توانستید دسترسی برنامه ها به مکان را برای یک بار ، هنگام باز بودن برنامه یا همیشه تنظیم کنید اما اکنون تنظیماتی برای دادن مجوز مکان به صورت دقیق یا تقریبی هم اضافه شده است .گزینه تقریبی یا approximate به برنامه اجازه می دهد تا مکان شما را با دقت کمتری بشناسد ، بنابراین از نظر تئوری نمی تواند آدرس دقیق شما را حدس بزند.به گفته گوگل این برای برنامه هایی مثل هواشناسی مفید خواهد بود .

البته گوگل تمام شرکت های تولید کننده را مجبور به رعایت تمام این موارد حریم خصوصی جدید نمی کند و بنابراین ممکن است شرکت هایی مانند سامسونگ و شیائومی که بزرگ ترین تولید کنندگان گوشی های اندروید هستند ، از آن ها چشم پوشی کنند .

سایر ویژگی های جدید

در اولین نسخه بتا اندروید 12 که برای توسعه دهندگان منتشر شده بود ، گوگل ویژگی های جدیدی مثل گرفتن اسکرین شات اسکرولی ، ویژگی های دسترسی بهبود یافته برای افراد دارای مشکلات بینایی ، ابزارک های مکالمه برای اضافه کردن مخاطبین دلخواه به صفحه اصلی ، را معرفی کرده بود و اکنون چند مورد بیشتر به آنها اضافه شده است

مورد اول ، این که اکنون اندروید دارای یک ریموت داخلی است که می تواند برای کنترل تلویزیون هایی که با سیستم اندروید TV ، کروم کست و تلویزیون های سونی مورد استفاده واقع شود و علاوه بر این گوگل در حال همکاری با شرکت های اتومبیل سازی مثل BMW است تا امکان باز کردن قفل خودرو با گوشی اندروید و فناوری NFC را فراهم کند .

در پایان باید اضافه کنیم که همه این تغییراتی که در این نسخه جدید از اندروید ارائه شده ، مربوط به گوشی های پیکسل گوگل و دیگر دستگاه هایی که از نسخه خام اندروید استفاده می کنند ، ( مثل نوکیا ) می باشد ، و تولیدکنندگانی که از پوسته اختصاصی خود استفاده می کند ،( مثل One UI سامسونگ یا MIUI شیائومی ) ممکن است این ویژگی ها را به این شکل در دستگاه های خود به کار نگیرند و احتمالا تغییراتی را در آنها اعمال می کنند تا با پوسته خود هماهنگ باشد .

همچنین نباید فراموش کنیم که این هنوز اولین نسخه آزمایشی اندروید 12 است و تا زمان رسیدن نسخه نهایی که احتمالا شهویور ماه 1400 خواهد بود ، احتمالا تغییرات بیشتری را باید شاهد باشیم و حتی ممکن است برخی ویژگی ها در نسخه نهایی وجود نداشته باشند .

مطالب بیشتر :
گوگل ممکن است قابلیتی مشابه بک تپ در iOS 14 را به اندروید 12 بیاورد
اندروید 12 از ویژگی خواباندن خودکار برنامه ها برخوردار خواهد بود
تصویر زمینه جدید اندروید 12 را از هم اکنون برای خود دانلود کنید

منبع theverge / androidcentralجدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *