علت کند شدن آیفون ها و 10 کاری که می توانید برای افزایش سرعت آیفون انجام دهید

خرید مدل های جدیدتر آیفون ها به دلیل گران بودن این گوشی ها ، برای همه مقدور نیست و از طرفی زمانی که گوشی شما عملکرد سابق را ندارد ، آزار دهنده خواهد شد .کند شدن آیفون ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما مهم ترین آن پیر شدن دستگاه است .در هر صورت اگر عملکرد آیفون شما آهسته تر از قبل شده ، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید .


چه چیزی باعث کند شدن آیفون ها می شود ؟

کندی آیفون می تواند ناشی از طیف وسیعی از مشکلات باشد اما واضح ترین مشکل ، پیری است که که در نهایت همه گوشی های هوشمند را تحت تاثیر قرار می دهد.از آنجایی که مدل های جدیدتر آیفون از سخت افزار قدرتمندتری برخوردار هستند ، نرم افزارها ، با توجه به این سخت افزارها آپدیت می شوند و در نهایت عملکرد آنها در آیفون های قدیمی به خوبی قبل نخواهد بود .

اپل به طور کلی به مدت هفت سال از آیفون ها پشتیبانی می کند که این تقریبا دو برابر دستگاه های اندرویدی است .این به روزرسانی های جدید می توانند مشکلات عملکرد در آیفون ها را رفع کنند به همین دلیل است که توصیه می شود همیشه دستگاه خود را به آخرین نسخه به روز کنید .

از طرف دیگر مشکلات سخت افزاری نیز می تواند باعث کندی سرعت شود که ممکن است به دلیل خطای سازنده یا آسیب فیزیکی باشد.برای مثال، باتری‌ها با گذشت زمان ضعیف تر می‌شوند و برخی ممکن است به نقطه‌ای برسند که به سرعت شارژ را تخلیه کنند و نتوانند انرژی مورد نیاز سخت افزارها را تامین کنند .

حل مشکل کند شدن آیفون

کاهش سرعت ممکن است به صورت مکث های طولانی ظاهر شود، مثلاً هنگام باز کردن قفل دستگاه یا هنگام پیمایش در صفحه اصلی یا یک صفحه وب طولانی. حتی ممکن است در هنگام انجام کارهایی که نیاز به حافظه بیشتری دارند ، عملکرد دستگاه بسیار خراب تر باشد .می توانید با استفاده از اپلیکیشن رایگان Geekbench عملکرد آیفون خود را محک بزنید. این می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا هر یک از نکاتی که در ادامه خواهیم گفت به بهتر شدن عملکرد دستگاه منجر شده یا خیر .

1.راه اندازی مجدد دستگاه می تواند مشکلات نرم افزاری را برطرف کند

همیشه باید مراحل عیب یابی را از ساده ترین قدم شروع کنید .خاموش و روشن کردن دستگاه کاری است که در عین حال که بسیار ساده و ابتدایی به نظر می رسد ، اما می تواند تاثیر قابل توجهی در عملکرد گوشی شما داشته باشد .

خاموش کردن آیفون 12

به این منظور در آیفون هایی که بدون دکمه و با سیستم فیس آیدی هستند ، باید دکمه کناری را به همراه دکمه افزایش صدا همزمان بگیرید تا نوار لغزنده Slide to power off ظاهر شود .با کشیدن این نوار دستگاه خاموش می شود.( همچنین می توانید گزینه Shut down را از برنامه تنظیمات پیدا و با زدن ان دستگاه را خاموش کنید .) پس از مدتی با فشار داده دکمه پاور دوباره آن را راه اندازی کنید و این بار عملکرد آیفون را بررسی کنید .

2.حالت کم مصرف را غیرفعال کنید

Low Power Mode یا حالت کم مصرف برای حفظ عمر باتری آیفون شما مفید است، اما در عوض هنگام فعال بودن این حالت عملکرد آیفون کندتر خواهد بود .می توانید این موضوع را با برنامه Geekbench امتحان کنید و یک بار در زمان فعال بودن LPM و یک بار هم در زمان غیرفعال بودن این حالت ، عملکرد دستگاه را اندازه گیری کنید .

فعال کردن حالت کم مصرف برای افزایش عمر باتری آیفون

برای غیرفعال کردن حالت کم مصرف می توانید به قسمت Battery در برنامه تنظیمات بروید و سپس گزینه Low Power Mode را خاموش کنید .همچنین می توانید از منوی مرکز کنترل نیز این گزینه را مشاهده کنید .

3.به فکر تعویض باتری باشید

اگر باتری شما در وضعیت بدی قرار دارد، ممکن است آیفون شما برای حفظ عمر باتری،دستگاه را به اصطلاح آندکلاک کند.به این معنا که آیفون ، عملکرد و سرعت پردازش را پایین می آورد تا فشار کم تری به باتری دستگاه وارد شود .

برای مشاهده وضعیت باتری به قسمت Battery Health در بخش Battery در برنامه تنظیمات آیفون بروید.در این صفحه به قسمت Performance Capability توجه زیادی داشته باشید .در اینجا اگر آیفون شما «Peak Performance Capability» را گزارش نمی کند، ممکن است با کندی مربوط به باتری مواجه شود.

کند شدن آیفون به دلیل باتری

به طور کلی، باتری ها در صورت استفاده منظم تنها چند سال دوام می آورند. هیچ عدد طلایی وجود ندارد، اما اگر Maximum Capacity یا حداکثر ظرفیت 70٪ است ، به این معناست که آیفون شما بیش از یک چهارم از کل زمان اجرای خود را از دست داده است. چه مشکلات عملکردی ایجاد شده باشد یا نه، تعویض باتری در این مرحله ایده خوبی است مگر اینکه بخواهید گوشی را کاملا تعویض کنید.

4.فضای ذخیره سازی را بیشتر کنید

آیفونی که در حال تقلا برای پیدا کردن فضای ذخیره سازی است ، به سختی نفس می کشد.اپل حداقل مقدار فضای خالی را که باید در هر لحظه بر روی دستگاه خود در دسترس داشته باشید را تعریف نمی کند، اما اگر خطای «فضای آیفون شما تمام شد» ( Your iPhone ran out of space) را زیاد مشاهده کردید، ممکن است باعث کند شدن آیفون شود .

چگونه حافظه ذخیره سازی آیفون را پاک کنیم

به مسیر iPhone Storage < General < Settings بروید تا مقدار فضای ذخیره سازی در دسترس را مشاهده کنید .اگر فضای ذخیره سازی شما بسیار کم است ، در این جا ما روش هایی برای آزاد کردن حافظه ذخیره سازی آیفون را گفته ایم .همچنین پاک کردن حافظه کش مرورگر سافاری و تلگرام هم کمک زیادی به شما خواهد کرد .

5.ویجت های خود را حذف کنید

ویجت ها یا ابزارک های آیفون به شما امکان می دهند به اطلاعاتی مانند پیش بینی آب و هوا یا اطلاعات موجودی در صفحه اصلی خود دسترسی داشته باشید.داشتن آنها خوب است، اما به طور بالقوه باعث کاهش سرعت گوشی هوشمند به خصوص در مدل های قدیمی می شوند ( به‌ ویژه، ویجت‌های سفارشی که داده‌ها را از منابع نامتعارف و آیکون های سفارشی جمع‌آوری می‌کنند) .بنابراین بهتر است یک بار آنها را حذف کنید و عملکرد دستگاه را دوباره بررسی کنید .

علت کند شدن آیفون

6.دوباره چهره یا اثر انگشت خود را اسکن کنید

آیا باز کردن قفل آیفون یا آیپد شما کندتر از گذشته به نظر می رسد؟ این می تواند یک عارضه جانبی پیر شدن آیفون باشد، اما می تواند به دلیل تفاوت های جزئی در ظاهر شما نیز باشد.اگر از آیفون ها جدید با سیستم Face ID استفاده می‌کنید،بهتر است با رفتن به قسمت Face ID & Passcode در برنامه تنظیمات ، چهره خود را دوباره اسکن کنید.

همچنین اگر از مدل ها قدیمی تر با سیستم تاچ آیدی استفاده می کنید ، با رفتن به صفحه Touch ID & Passcode در تنظیمات ، انگشت خود را یک بار دیگر تعریف کنید .به یاد داشته باشید که تمیز کردن سنسورهای فیس آیدی و تاچ آیدی هم می تواند کمک کند .

7.شفافیت و جلوه های حرکتی را غیرفعال کنید

دستگاه‌های قدیمی‌تر دارای قابلیت‌های گرافیکی کمتری هستند، که ممکن است منجر به عملکرد ضعیف در مناطقی شود که از شفافیت یا transparency استفاده می‌شود.به قسمت Display & Text Size از بخش Accessibility در تنظیمات آیفون بروید ، و گزینه Reduce Transparency را فعال کنید تا این افکت خاموش شود .

از طرف دیگر جلوه های حرکتی یا Motion effectsهم شامل انیمیشن های فانتزی است که هنگام رفتن به صفحه اصلی پخش می شوند.خاموش کردن این موارد ممکن است به دستگاه‌های قدیمی‌تر کمک کند، و حداقل باعث ایجاد توهم یک رابط کاربری ساده‌تر می‌شود.به این منظور باید به قسمت  Motion  در بخش تنظیمات Accessibility بروید و گزینه Reduce Motion ( کاهش حرکت ) را فعال کنید .

خاموش کردن حرکات برای افزایش عمر باتری آیفون

8.هارد ریست یا ریست سخت ممکن است کمک کند

گفته می شود که راه اندازی مجدد آیفون یا همان خاموش و روشن کردن معمولی دستگاه ، همیشه جواب گو نخواهد بود و در این بین برخی از کاربران ادعا می کنند که اپل به آنها دستور داده است که دستگاه های خود را هارد ریست کنند و با انجام این کار شاهد افزایش عملکرد آن بوده اند.ما نمی توانیم نتایج این کار را تضمین کنیم، اما اگر می خواهید ، می توانید خودتان آن را امتحان کنید.

برای انجام ریست سخت در آیفون ( آیفون X به بالا ) ، باید یک بار دکمه افزایش صدا را فشار دهید و رها کند و سپس یک بار دکمه کاهش صدا را فشار دهید و رها کنید ، سپس دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا زمانی که لوگوی اپل را ببینید. در آیفون 7 و 7 پلاس، دکمه کاهش صدا و کناری را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل را مشاهده کنید. در آیفون 6s یا بالاتر، دکمه پاور و هوم را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل را مشاهده کنید.البته اینی ترفند بعید به نظر می رسد روی دستگاه ها قدیمی جواب گو باشد .

هارد ریست آیفون

به خاطر داشته باشید که این کار مثل جدا کردن مستقیم باتری یا بیرون کشیدن سیم برق از رایانه است و می تواند منجر به از دست دادن اطلاعات در برخی از برنامه ها شود.اما اگر آیفون شما در iCloud پشتیبان‌گیری می‌شود و در حال حاضر کار مهمی را انجام نمی‌دهید، احتمالا چیز زیادی برای از دست دادن ندارید .

9.به روزرسانی دستگاه به شما کمک می کند

به روزرسانی سیستم عامل می تواند باعث رفع مشکلاتی از قبیل کند شدن آیفون شما شود .در نتیجه بهتر است یک بار به قسمت Software Update در بخش General در برنامه تنظیمات بروید و در صورت وجود هر گونه بسته جدید ، آن را دریافت و نصب کنید .

اما این یک شمشیر دولبه در مورد به روز رسانی های اصلی است، به خصوص در دستگاه های قدیمی. بسیاری از کاربران مشکلات مربوط به نسخه‌های اولیه ارتقاهای اصلی iOS را گزارش می‌کنند (مثلاً از iOS 14 به iOS 15) و اینها بیشتر به دستگاه‌های قدیمی‌تر ضربه می‌زنند.بنابراین بهتر است کمی صبر کنید تا اپل اصلاحاتی برای پایداری سیستم عامل انجام دهد .

10.پاک کردن دستگاه را در نظر بگیرید

اگر وضعیت آیفون شما واقعا وخیم است ، بهتر است یک بار همه چیز را پاک و دوباره کار با دستگاه را مانند روز اول شروع کنید .برای انجام ریست کلی در آیفون باید به قسمت Transfer or Reset iPhone در بخش General تنظیمات بروید و گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب کنید .سپس می‌توانید از پشتیبان‌ iCloud یا iTunes برای بازیابی اطلاعات استفاده کنید.

how to use icloud ios backup reset

در نهایت اگر با انجام تمام این مراحل مشکل کند شدن آیفون شما برطرف نشود ( حتی با وجود تعویض باتری ) تنها گزینه پیش روی شما خریدن یک دستگاه جدید است .

منبع


مطلب مرتبط :
11 نکته ای که باید هنگام خرید آیفون دست دوم بررسی کنید
10 ویژگی مخفی iOS 15 که باید در آیفون خود امتحان کنیدجدیدترین مطالب

[smartslider3 slider="9"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *