تنظیماتی که برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی می توانیم انجام دهیم

وان پلاس 7 T

گوشی های هوشمند امروزه بسیار سریع هستند و پردازنده ، رم و حافظه ذخیره سازی در کنار یکدیگر کار می کنند تا تجربه کاربری گوشی را ارائه کنند .با این حال تنظیماتی برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت .


حافظه رم قدرت پردازنده گوشی را تامین می کند در نتیجه هر چه مقدار رم دستگاه بیشتر باشد ، عملکرد سیستم عامل اندروید بهتر خواهد بود .در حال حاضر گوشی های با نسخه اندروید 10 و 9 بهترین عملکرد را دارند اما باید بدانید که حتی مجهزترین دستگاه ها هم در طول زمان می توانند کند شوند چرا که آشغال هایی به شکل فایل ها ذخیره شده ، تصاویر ، برنامه های بلااستفاده و غیره جمع می شوند .

بنابراین خالی نگه داشتن فضای ذخیره سازی و حذف برنامه های اضافه به شما کمک می کند تا عملکرد روان و صاف گوشی را حفظ کنید .اگرچه گوشی های با عمر سه سال به بالا ممکن است بدون توجه به این عوامل باز هم با مشکلات عملکردی مواجه شوند .با توجه به این مسائل تنظیماتی برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت .

نکته : ممکن است برخی مراحل در مدل های مختلف گوشی های اندروید کاملا یکسان نباشند اما به طور کلی به همین شکل می توانید در تمام دستگاه ها عمل کنید .

حافظه پنهان ( کش ) را پاک کنید

حذف برنامه ها برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

هر برنامه داده های ذخیره شده خاصی خود را روی گوشی شما دارد ، فایل های ناخواسته ای که می توانید آنها را پاک کنید .برای این منظور به برنامه تنظیمات بروید و سپس از قسمت Storage ( ذخیره سازی ) روی گزینه Apps ( برنامه ها ) ضربه بزنید و سپس برای هر برنامه به شکل جداگانه حافظه پنهان یا cache یا پاک کنید .

انیمیشن های برنامه را خاموش کنید

کم تر شدن انیمیشن های مربوط به برنامه ها باعث خواهد شد که گوشی شما سریع تر به نظر برسد .شما می توانید از برنامه تنظیمات دستگاه انیمیشن های برنامه را تنظیم یا کلا خاموش کنید .البته بعضی افراد انیمیشن ها را دوست دارند زیرا به نظر می رسد عملکرد گوشی را ظریف تر و یکپارچه تر می کند ، اما این موضوع سلیقه فردی است.برای دسترسی به تنظیمات انیمیشن ها باید گزینه های برنامه نویس یا Developer Options را در برنامه تنظیمات داشته باشید .

اگر این گزینه را در تنظیمات پیدا نمی کنید باید برای فعال شدن آن به قسمت About phone ( درباره تلفن ) بروید و سپس از قسمت Software info ( اطلاعات نرم افزار ) هفت بار پشت سرهم روی شماره ساخت یا Build number ضربه بزنید .

فعال کردن گزینه های برنامه نویس

سپس در لیست تنظیمات روی گزینه System ( سیستم ) ضربه بزنید و گزینه Developer Options ( گزینه های برنامه نویس ) را انتخاب کنید .روی گزینه ransition animation scale ( میزان انیمیشن رفت و آمد ) ضربه بزنید و از لیست باز شده گزینه off ( خاموش کردن انیمیشن ) را انتخاب کنید .

خاموش کردن انیمیشن های برنامه برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

همین کار را برای گزینه Animator duration scale ( میزان استمرار انیمیشن ) هم انجام دهید .البته اگر نمی خواهید کلا انیمیشن های سیستم را از دست بدهید ، بهتر است که کم ترین مقدار یعنی 5x. را انتخاب کنید

لیست برنامه های خود را مرتب کنید

خلاص شدن از شر همه برنامه هایی که از آنها استفاده نمی کنید ، به خصوص آنهایی که از منابع پس زمینه یا همگام سازی استفاده می کنند ، به گوشی کمک می کند تا منابع بیشتری در اختیار داشته باشد و از تاخیر و کندی در اجرای سیستم جلوگیری کند به خصوص هنگام راه اندازی دستگاه .

مطلب مرتبط » 4 کاری که برای پاک کردن فضای ذخیره سازی گوشی اندرویدی می توانید انجام دهید

در برخی از گوشی های اندرویدی می توانید لیست برنامه هایی که برای مدت زیادی از آنها استفاده نکرده اید را مشاهده کنید و در صورت امکان آنها را حذف کنید .

عملیات پس زمینه را غیرفعال کنید

بسیاری از اپلکیشن ها برای به روز ماندن و همگام سازی با حساب یا جمع آوری اطلاعات ، به راحتی در پس زمینه گوشی کار می کنند .اما خوب تمام برنامه هایی که این کار را انجام می دهند احتمالا برای شما مهم نخواهند بود و اگر بتوانید آنهایی که نیازی به اجرا در پس زمینه ندارند را شناسایی و حذف کنید ، شاهد افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود خواهید بود .

خاموش کردن برنامه ها از پس زمینه

برای این کار به تنظیمات > سیستم > گزینه های برنامه نویس (Developer Options ) بروید و از این جا روی گزینه Background check ( بررسی پس زمینه ) ضربه بزنید .اکنون لیست طولانی از برنامه هایی که در حال اجرا در پس زمینه هستند را می بیند و می توانید هر کدام را که نیازی به این کار ندارد را خاموش کند .( از غیرفعال کردن گزینه های سیستمی خودداری کنید .)

فایل های قدیمی را حذف کنید

همچنان که از تلفن خود استفاده می کنید ، چیزهای اضافی زیادی مانند فایل ها و موارد دانلود شده را که دیگر نیازی به آن ندارید جمع می شوند .این کار خوبی است که به پوشه دانلودها دسترسی داشته باشید و آنها را حذف کنید .برای این کار برنامه مدیریت فایل خود را باز کنید و به پوشه دانلود downloads بروید .

پاک کردن فایل های قدیمی

در ای قسمت می توانید از قسمت های مختلف مانند تصاویر ، ویدیوها ، اسناد و صدا ، هر یک را که نمی خواهید انتخاب و آن را برای همیشه پاک کنید .

سیستم عامل را به روز کنید

همیشه سعی کنید از آخرین نسخه سیستم عامل برای دستگاه خود استفاده کنید .این کار بلافاصله باعث افزایش سرعت ، رفع اشکالات نسخه قبلی و نصب اصلاحات و به روزرسانی های امنیتی گوشی شما می شود.برای مطمئن شدن از این موضوع هم می توانید به قسمت به روزرسانی سیستم یا نرم افزار ( System updates ) در برنامه تنظیمات دستگاه مراجعه و در صورت موجود بودن ، جدیدترین نسخه را نصب کنید .

به تنظیمات کارخانه برگردید

این روش را فقط به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید. قبل از انجام تنظیم مجدد کارخانه ،یا ریست فکتوری ، از همه اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید ، زیرا با انجام این کار تمام اطلاعات شما حذف خواهند شد و درست همانند روز اولی خواهد بود که دستگاه را راه اندازی کرده بودید .

بیشتر بخوانید » آموزش مرحله به مرحله ریست فکتوری گوشی های اندرویدی

برای این کار هم به تنظیمات دستگاه بروید و سپس از قسمت System روی گزینه Backup ( پشتیبان گیری ) ضربه بزنید و گزینه Backup to Google ( پشتیبان در گوگل ) را انتخاب کنید .در نهایت روی دکمه Back up now ( پشتیبان گیری همین الان ) ضربه بزنید و صبر کنید تا این فرآیند تمام شود .

پشتیبان گرفتن از اطلاعات گوشی اندروید

سپس برای تنظیم مجدد دستگاه روی گزینه Restart & reset ( راه اندازی مجدد و تنظیم مجدد ) ضربه بزنید و در نهایت روی Factory data reset ( تنظیم مجدد داده کارخانه ) ضربه بزنید و منتظر بمانید تا عملیات ریست به درستی انجام و گوشی دوباره روشن شود .سپس می توانید در مراحل راه اندازی دستگاه ، داده های پشتیبان گرفته شده در گوگل را بازیابی کنید .

ریست فکتوری گوشی

در پایان اگر شما هم روشی را برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی می شناسید ، با ما و دیگر کاربران از قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید .

منبع digitaltrends


Slider
Slider

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *