مگاپیکسل یا اندازه سنسور: کدام یک برای دوربین گوشی هوشمند مهم تر است؟

دوربین گوشی های هوشمند در این چند سال بسیار پیشرفت کرده اند و این روند همچنان ادامه دارد .به طور سنتی خریداران تلفن های هوشمند به یکی از فاکتورهای مهمی که توجه زیادی می کنند ، اندازه مگاپیکسل دوربین ها است .اما واقعا این مهم ترین نکته در مورد یک دوربین گوشی هوشمند است یا خیر؟


اگر به دوربین‌های SLR و دوربین‌های بدون آینه نگاه کنید و آن‌ها را با گوشی‌های هوشمند مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که برخی از گوشی‌های سطح پایین و میان‌رده تعداد پیکسل‌های بالاتری دارند. اما در مقایسه با آنها هنوز کیفیت تصویر بسیار پایین تری دارند.بنابراین، بیایید نگاه کنیم و ببینیم کدام مهمتر است: تعداد پیکسل یا اندازه سنسور.

سنسورهای دوربین چگونه کار می کنند؟

قبل از هر چیز ،ابتدا باید بفهمیم سنسورهای دوربین چیست و چگونه کار می کنند.یک دوربین دیجیتال هنگام عکس گرفتن باید نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند. برای انجام این کار، از لنز استفاده می کند تا نور را روی حسگر تصویر متمرکز کند.

سنسور دوربین گوشی هوشمند

با این حال، سنسور تصویر تنها یک حسگر نور نیست. در عوض، از بسیاری از سنسورهای نور کوچکتر به نام پیکسل ساخته شده است. هر پیکسل میزان نور دریافتی خود را اندازه گیری می کند و آن را به سیگنال تبدیل می کند. سپس کامپیوتر داخلی دوربین سیگنال هر پیکسل را می گیرد و تصویری از آنها می سازد.توضیحات بسیار بیشتری در این مورد وجود دارد، اما این اصل نحوه ساخت عکس توسط دوربین های دیجیتال است.

آیا تعداد مگاپیکسل واقعا مهم است؟

دوربین گلکسی S22

با توجه به اینکه تک تک پیکسل ها نور را جذب می کنند، بسیاری استدلال می کنند که مگاپیکسل مهم است، و این تا حدی درست است .از این گذشته، اندازه چاپ یک تصویر به تعداد پیکسل های آن بستگی دارد. به عنوان مثال، با وضوح ایده آل 300 پیکسل در هر اینچ، شما فقط می توانید یک تصویر 8 در 10 اینچی را از یک عکس 8 مگاپیکسلی قبل از تار شدن آن چاپ کنید.

با این حال، امروزه، که اکثر عکس‌های ما معمولاً در تلفن‌هایمان ذخیره و به اشتراک گذاشته می‌شوند، داشتن دوربین 108 یا 64 مگاپیکسلی بیش از حد است. دوربین‌های پرچمدار بدون آینه و SLR کانن به‌ ترتیب تنها 24 و 20 مگاپیکسل دارند. حتی دوربین‌های حرفه‌ای با فرمت متوسط از Hasselblad نیز تنها 50 مگاپیکسل دارند.

تاثیر اندازه سنسور بر روی تصاویر

باید به خاطر داشته باشید که پیکسل ها باید درون یک حسگر زندگی کنند. بنابراین، اگر 108 میلیون پیکسل را در یک سنسور 1/1.33 اینچی جمع می‌کنید، این پیکسل‌ها باید بسیار کوچک باشند. وقتی اندازه پیکسل‌های خود را کاهش می‌دهید، میزان نور جذب آن را نیز کاهش می‌دهید. این کاهش نتایجی به دنبال دارد که در ادامه خواهیم گفت :

1.افزایش نویز

وقتی مقدار نوری را که یک پیکسل می‌گیرد کاهش می‌دهید، نسبت سیگنال به نویز آن پیکسل افزایش می‌یابد. این به این دلیل است که همیشه نویز وجود خواهد داشت و فقط با پر کردن سنسور با سیگنال های واقعی نور می توانید بر آن غلبه کنید. اما اگر دوربین شما از پیکسل‌های کوچک استفاده می‌کند (با قرار دادن هرچه بیشتر پیکسل‌ها در یک بسته سنسور کوچک)، داده‌های نوری زیادی وجود نخواهد داشت تا بر نویز موجود در آن غلبه کند.

بررسی دوربین گوشی هوشمند

2.عملکرد ضعیف در نور کم

هنگامی که در محیط های تاریک عکاسی می کنید، دوربین با سنسور کوچکتر به مشکل برخواهد خورد .حسگرهای کوچکتر نور کمتری را برای یک زمان اکسپوژر مشخص می گیرند.بنابراین، برای اطمینان از اینکه دوربین می‌تواند آنچه را که می‌بینید ثبت کند، یا از قدرت بیشتری برای افزایش ISO خود استفاده می‌کند (در نتیجه نویز افزایش می‌یابد) یا سرعت شاتر را برای جمع‌آوری نور بیشتر کاهش می‌دهد (به این معنی که باید دوربین را روی سه پایه قرار دهید یا در جایی ثابت کنید )

3.عمق میدان

عکس بوکه

سنسورهای کوچکتر معمولاً دارای عمق میدان بیشتری هستند. این به این دلیل است که یک سنسور کوچکتر منطقه کوچکتری را نیز می گیرد. بنابراین، اگر می‌خواهید از یک گل عکاسی کنید، باید یک قدم به عقب برگردید تا آن را به طور کامل ثبت کنید.

با این حال، دوربینی با سنسور بزرگ‌تر منطقه بزرگ‌تری را می‌گیرد. بنابراین، اگر می‌خواهید کادر دوربین خود را با گل پر کنید، باید یا به گل نزدیک‌تر شوید یا از لنزی با فاصله کانونی بیشتر استفاده کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، عمق میدان کمتری در تصویر خود دریافت می کنید، بنابراین سوژه خود را از پس زمینه خارج می کنید.

4.میدان دید کوچکتر

وقتی سنسور کوچکتری داشته باشید، زاویه دید کمتری نیز خواهید داشت. بنابراین، اگر می‌خواهید از یک صحنه عریض عکس بگیرید اما سنسور کوچک‌تری دارید، باید از لنز زاویه باز یا اولتراواید استفاده کنید. با این حال، یک لنز بازتر می تواند اعوجاج نیز ایجاد کند.

5.مقرون به صرفه تر

شاید تنها مزیت سنسور دوربین کوچکتر نسبت به بزرگتر در قیمت و اندازه باشد. از آنجایی که حسگرهای کوچک‌تر انرژی کمتری مصرف می‌کنند و به منابع کمتری برای تولید نیاز دارند، در مقایسه با سنسورهای تصویر بزرگ‌تر معمولا مقرون به صرفه‌ تر هستند.

علاوه بر این، سنسورهای کوچک‌ تر از نظر فیزیکی کوچک‌ تراز همتایان بزرگ‌ تر خود هستند و به آن‌ها اجازه می‌دهند در دستگاه‌های باریک‌ تر، مانند گوشی‌های هوشمند، بدون نیاز به برآمدگی های بزرگ دوربین قرار گیرند. آنها همچنین به لنزهای با قطر کمتر نیاز دارند، بنابراین اگر سنسور کوچکتری دارید، نیازی به سوراخ های بزرگ در پشت تلفن خود ندارید.

پردازش تصویر نیز مهم است

با وجود معایبی که در مورد تعداد مگاپیکسل های بیشتر وجود دارد ، سازندگان گوشی های هوشمند همچنان در تلاش هستند تا بیشترین تعداد پیکسل را به دوربین خود اضافه کنند.این علاوه بر جنبه های تبلیغاتی ، به آنها کمک می کند تا از مزایای عکاسی محاسباتی نیز بهره مند شوند .

گوشی های هوشمند امروزه با استفاده از تراشه های قدرتمند و هوش مصنوعی می توانند بر بسیاری از این محدودیت ها غلبه کنند. به همین دلیل است که گوشی‌های امروزی عملکرد تصویربرداری بسیار خوبی دارند، حتی اگر دارای سنسورهای دوربین کوچکی باشند.

گوشی گوگل پیکسل 6 و آیفون 13 پرو مکس اپل از جمله بهترین دوربین های تلفن همراه را دارند .خروجی تصویر آنها به طور کلی تمیز و بدون نویز است و حتی عکس های شب آنها شفاف و واضح است و اگرچه بوکه مصنوعی در این دستگاه ها به خوبی نمونه واقعی نیست، اما با هر نسل بهتر می شوند.

بهترین دوربین گوشی هوشمند

با این حال، متوجه خواهید شد که روند دوربین گوشی های هوشمند روی بزرگتر شدن اندازه سنسورها است. برای مثال آیفون 11 پرو مکس دارای اندازه پیکسل 1.4µm(میکرومتر) است، در حالی که آیفون 12 پرو مکس دارای سنسوری با پیکسل های 1.7µm است. آیفون 13 پرو مکس دارای اندازه پیکسل 1.9 میکرومتری حتی بزرگتر است که مسلماً آن را به یکی از بهترین دوربین ها در بین تمام گوشی های هوشمند تبدیل می کند.

نتیجه گیری : اجازه ندهید تعداد مگاپیکسل شما را فریب دهد

بسیاری از سازندگان گوشی های هوشمند از تعداد مگاپیکسل بیشتر استفاده می کنند تا خریداران بالقوه را شگفت زده کنند. با این حال، آنها واقعاً نشانه خوبی از کیفیت نیستند. از این گذشته، شما می توانید گوشی های هوشمند سطح پایه با دوربین عقب 48 مگاپیکسلی را پیدا کنید که تصاویر وحشتناکی تولید می کنند.

بسیاری از تولیدکنندگان اعداد و اصطلاحات دیگری را اضافه می‌کنند تا جالب یا پیشرفته به نظر برسند، بنابراین بهتر است بدانید به کدام مشخصات نگاه کنید و کدام را نادیده بگیرید. اما اگر گوشی هوشمندی را به خاطر کیفیت دوربین آن می خواهید بخرید ، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که قبل از انتخاب به بررسی‌ها و نمونه‌های واقعی ثبت شده از دوربین ها نگاه کنید.

منبع


مطلب مرتبط :
نکات و ترفندهایی که برای گرفتن عکس با گوشی اندروید باید بدانید
دوربین ماکرو در گوشی های هوشمند چیست و چگونه از آن استفاده می کنند ؟


جدیدترین مطالب

[smartslider3 slider="9"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *