10 نکته و ترفند در جی بورد که برای تایپ حرفه ای با تلفن همراه باید بدانید

نکته و ترفند در جی بورد

صفحه کلید جی بورد گوگل بدون شک یکی از بهترین کیبوردهای مجازی برای تلفن و تبلت های اندرویدی و حتی iOS است .با استفاده از Gboard می‌توانید گفتار را به متن تبدیل کنید، شکلک‌های کاملاً جدیدی درست کنید، متن را به زبان های دیگر ترجمه کنید و بسیاری دیگر از امکاناتی که هر کدام در جای خود بسیار ارزشمند هستند .در این مقاله ما 10 نکته و ترفند در جی بورد را جمع آوری کرده ایم که با دانستن آنها می توانید با تسلط بیشتری تایپ و پیام ارسال کنید.


1.استفاده از آشپزخانه ایموجی برای درست کردن شکلک های جدید

Emoji Kitchen یا آشپزخانه ایموجی یک نوع آزمایشگاه در صفحه کلید جی بورد است که در آن می توانید با ترکیب دو یا سه ایموجی، شکلک های خلاقانه ای درست کنید .برای استفاده از آشپزخانه ایموجی ، ابتدا یک برنامه پیام رسان ( مثلا واتساپ ) را باز کنید و سپس در صفحه کلید جی بورد ، روی کلید کاما ( ویرگول) ضربه بزنید و نگه دارید و سپس برای انتخاب گزینه شکلک ها ، انگشت خود را به سمت بالا بکشید .

در مرحله بعد، روی دو ایموجی مورد نظر خود ضربه بزنید تا ترکیب‌های شکلک ها بر اساس انتخاب‌های شما در بالای صفحه کلید نمایش داده می‌شوند. ترکیبی را که دوست دارید انتخاب کنید و روی آن ضربه بزنید تا ارسال شود.دفعه بعد که صفحه ایموجی ها را در جی بورد باز می کنید، ترکیباتی که اخیراً استفاده شده در بالای صفحه کلید نشان داده می شود. صدها ترکیب ممکن وجود دارد، و گوگل دائماً موارد جدید را ارائه می کند.

2.زبان دیگری را به Gboard اضافه کنید

انگلیسی ممکن است یکی از پرکاربردترین زبان‌ها باشد، اما به هیچ وجه تنها زبانی نیست که می‌توانید تایپ کنید. شما می توانید به راحتی از زبان فارسی یا هر زبان دیگری روی صفحه کلید جی بورد استفاده کنید. با این حال، باید آن را از قبل اضافه کنید .به این منظور باید ابتدا صفحه کلید را بالا بیاورید و سپس روی آیکون چرخ دنده در نوار بالای صفحه کلید ضربه بزنید .

در صفحه تنظیمات ، روی گزینه Languages ( زبان ها ) کلیک کنید و سپس روی دکمه ADD KEYBOARD ضربه بزنید.سپس به دنبال زبانی که می خواهید اضافه کنید بگردید و آن را انتخاب کنید ، صفحه کلید فارسی ( Persion ) یا هر زبان دیگری را که می خواهید انتخاب کنید و روی دکمه Done ضربه بزنید.

پس از این می توانید به راحتی با زدن کلید کره کوچک ، یا نگه داشتن دکمه فاصله ، زبان دلخواه را برای صفحه کلید انتخاب کنید .

3.دست نویسی را فعال کنید

10 نکته و ترفند در جی بورد

Gboard به شما این امکان را می دهد که در صورت تمایل از دست خط به عنوان یک روش ورودی استفاده کنید. چیزی که واقعا جالب است این است که می توانید با استفاده از این صفحه کلید عالی اندروید به چندین زبان دست نویسی کنید.

به منظور فعال کردن صفحه دست خط ، باید به تنظیمات جی بورد بروید و سپس روی Languages ضربه بزنید و دکمه ADD KEYBOARD را بزنید.زبانی را که می‌خواهید با آن دست‌نویسی کنید، انتخاب کنید. هنگام افزودن آن زبان، قبل از ضربه زدن روی دکمه Done شد، مطمئن شوید که گزینه دست نویسی ( handwriting) برای آن انتخاب شده است .

همچنین برای رفتن به حالت دست نویسی در جی بورد ، می توانید باز هم روی دکمه کره کوچک ضربه بزنید یا روی دکمه فاصله فشار دهید و نگه دارید و سپس گزینه دست نویسی را انتخاب کنید .

4.از ویژگی کلیپ بورد Gboard استفاده کنید

کلیپ بورد به طور موقت تکه هایی از متن و تصاویر را برای شما ذخیره می کند و یک نوع حالت پیشرفته تر برای کپی و پیست به شمار می رود. می‌توانید موارد خاصی را پین کنید تا مطمئن شوید که پس از مدتی ناپدید نمی‌شوند.برای فعال کردن کلیپ بورد یا بریده دان ، صفحه کلید جی بورد را بالا بیاورید و سپس روی نماد پیست یا چسباندن در نوار بالا ضربه بزنید و سپس کلید ضامن را بزنید تا ویژگی کلیپ بورد فعال شود.

با این کار از این پس هر چیزی که کپی می‌کنید، اعم از شماره تلفن، تصویر، تکه‌ای از متن یا حتی یک اسکرین شات، در بخش کلیپ‌ بورد ظاهر می‌شود و می توانید فورا آن را به متن خود اضافه کنید .اگر متن یا شماره ای را زیاد استفاده می کنید می توانید آن را در کلیپ بورد سنجاق کنید تا هیچ وقت از بین نرود .

5.تایپ صوتی را در Gboard فعال کنید

تایپ کردن با گفتار ، چیزی است که برای همه ما جالب خواهد بود و خوشبختانه صفحه کلید جی بورد از تایپ صوتی در زبان فارسی هم پشتیبانی می کند .به منظور تایپ کردن با گفتار ، کافی است روی دکمه میکروفون در سمت راست نوار بالای صفحه کلید ضربه بزنید و پس از اجازه دادن به دسترسی جی بورد به میکروفون ، شروع به صحبت کنید تا گوگل کلمات گفتاری شما را به کلمات دیجیتالی تبدیل کند.

اگرچه این ترفند در جی بورد به شما کمک می کند تا راحت تر تایپ کنید اما باید توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع کلمات گفته شده شما ، با آنچه که به صورت متن به نمایش در می آید ، تفاوت دارد و ضروری است که قبل از ارسال ، از درست بودن متن اطمینان حاصل کنید .

6.ترجمه همزمان متن

این از جمله ویژگی های منحصر به فرد در Gboard است که به کمک ابزار ترجمه گوگل ممکن می شود .در واقع شما می توانید در جی بورد ، همزمان که به زبان فارسی تایپ می کنید ، متن نهایی را به صورت انگلیسی یا هر زبان موجود دیگری ، ارسال کنید و این یک ترفند در جی بورد است که هیچ جای دیگری آن را پیدا نخواهید کرد.

برای استفاده از این ویژگی ، کافی است که پس از بالا آمدن صفحه کلید جی بورد ، روی نماد مترجم در نوار بالا ضربه بزنید و پس از انتخاب زبان ورودی و خروجی ، تایپ خود را شروع کنید تا همزمان که تایپ می کنید ، متن روی صفحه به زمان دیگری نمایش داده شود .البته برای ترجمه همزمان در جی بورد ، شما نیاز به اتصال اینترنت خواهید داشت .

7.بیت موجی را در جی بورد راه اندازی کنید

Bitmoji یکی دیگر از این ویژگی‌های منحصر به فرد در صفحه کلید جی بورد گوگل است که آواتارهای شخصی‌شده را برای شما فراهم می کند .برای استفاده از بیت موجی ها باید روی علامت مربع شکل استیکر در نوار بالای جی بورد ضربه بزنید .سپس، روی نماد چهره چشمک در نوار پایین ضربه بزنید تا به Bitmoji دسترسی پیدا کنید.

10 نکته و ترفند در جی بورد

سپس شما باید شما باید آواتار بیت موجی خود را به طور جداگانه در برنامه اختصاصی اندروید تنظیم کنید، اما این فقط برای اولین بار اعمال می شود.پس از تنظیم آواتار Bitmoji خود، یک بار دیگر جی بورد را بالا بیاورید و روی نماد چهره در حال چشمک زدن ضربه بزنید. همه شکلک‌های سفارشی‌شده شما نمایش داده می‌شوند و آماده اشتراک‌گذاری از طریق برنامه پیام‌رسانی مورد علاقه‌تان هستند.

8.از تم های سفارشی استفاده کنید

گوگل گزینه های زیادی را برای سفارشی کردن تم جی بورد به شما ارائه می دهد. می‌توانید از پیش تنظیم‌های رنگ‌های ثابت با لهجه‌های منطبق، تم‌های گرادیان روشن و تیره و حتی والپیپرهایی که دارای مناظر هستند را انتخاب کنید.

برای سفارشی کردن تم جی بورد ، ابتدا صفحه کلید را بالا بیاورید و سپس روی نماد چرخ دنده ضربه بزنید تا به تنظیمات بروید . Theme را انتخاب کنید تا به تمام گزینه های موجود برای تصویر زمینه صفحه کلید دسترسی پیدا کنید .پس از انتخاب یک تم از شما می‌پرسد که آیا کلیدهای حاشیه‌دار یا بدون حاشیه می‌خواهید. هنگامی که از انتخاب خود راضی شدید، روی Apply ضربه بزنید.

9.متن را با جی بورد راحت تر ویرایش کنید

10 نکته و ترفند در جی بورد

یک ویژگی بسیار خوب در جی بورد وجود دارد که باید از آن استفاده کنید. گوگل در واقع یک ویرایشگر متن اختصاصی دراین صفحه کلید گنجانده است که به آن Text Editing یا ویرایش متن می‌گویند.برای استفاده از این ویرایشگر ، هر سندی را که روی آن کار می کنید باز کنید و روی متن ضربه بزنید تا جی بورد باز شود.سپس روی دکمه سه نقطه در گوشه بالا ضربه بزنید .

از لیست ، گزینه ویرایش نوشتار یا Text Editing را انتخاب کنید .بعد از اینکه به این ویژگی رسیدید، می‌توانید از دکمه‌های مفید آن برای پیمایش، انتخاب، کپی، برش، چسباندن و حذف تکه‌های بزرگ متن استفاده کنید.استفاده از این ترفند در جی بورد نسبت به روش معمول فشار دادن و نگه داشتن برای ویرایش متن هنگام تایپ در تلفن همراه بسیار راحت‌تر است.همچنین کنترل بسیار بیشتری را ارائه می دهد و از لمس های تصادفی جلوگیری می کند.

10. همه استیکرها، شکلک‌ها و گیف‌ها را یکباره جستجو کنید

10 نکته و ترفند در جی بورد

با وجود تمام ایموجی‌ها، GIF‌ها و بیت‌موجی‌هایی که در Gboard قرار دارند، نمی‌توان به یک گزینه بسنده کرد. اگر به دنبال راهی گرافیکی برای بیان احساسات خود در مکالمه هستید، اما مرور هر برگه کوچک در Gboard برایتان آزاردهنده است، راه کوتاه‌تری وجود دارد و می‌توانید همه آنها را یکجا جستجو کنید. می توانید یک فایل رسانه ای مناسب برای ارسال سریعتر پیدا کنید، زمان پاسخگویی را به نصف کاهش دهید .

برای جستجوی یکباره همه استیکرها، شکلک‌ها و GIF‌ در جی بورد ، باید روی نماد مربعی شکل با صورتک در داخل آن که در نوار بالایی قرار دارد ضربه بزنید.سپس، روی نماد مربع با ذره بین که در پایین قرار دارد ضربه بزنید. معیارهای جستجوی خود را در نوار جستجو در بالا تایپ کنید و اینتر را بزنید. اکنون جی بورد نتایج جستجوی مرتبط را از شکلک‌ها، تصاویر Bitmoji و GIF بیرون می‌کشد.

با ضربه زدن روی آن می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید از نتایج جستجوی رسانه Gboard انتخاب کنید.

در پایان باید اشاره کنیم که این 10 نکته و ترفند در جی بورد تنها بخشی از ویژگی های این صفحه کلید قدرتمند است و موارد بیشتری مثل حالت یک دستی و جست و جو در گوگل و غیره هم وجود دارد که با کمی زمان گذاشتن و کار کردن با آن ، به تمام ویژگی ها مسلط خواهید شد .

منبع


مطلب مرتبط :
بهترین نکته و ترفندهای مرورگر کروم اندروید که همین الان باید بدانید
نکته و ترفندهای iOS 14 : کار کردن با آیفون خود را دگرگون کنید


جدیدترین مطالب

[smartslider3 slider="9"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *