11 نکته ای که باید هنگام خرید آیفون دست دوم بررسی کنید

آیفون دست دوم

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت گوشی های پرچمدار در چند سال اخیر ، تقاضا برای خرید آیفون های دست دوم زیاد است .با این حال نکات مهمی برای خرید آیفون دست دوم وجود دارد که قبل از تحویل پول خود به فروشنده باید آن ها را بررسی کنید .


1.آیا آیفون روشن می شود ؟

شاید مهم ترین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا آیفون روشن می شود یا خیر.اگرچه این چیز بدیهی به نظر می رسد، اما برخی از فروشندگان ممکن است سعی کنند آیفونی را که بوت نمی شود به عنوان یک آیفون باتری خراب بفروشند .بنابراین باید اول از همه مطمئن شوید که آیفون روی صفحه قفل یا فرمان Hello بوت می شود.

همچنین بهتر است دستگاهی را خریداری کنید که دارای جعبه و شارژر اصلی باشد در غیر این صورت به احتمال زیاد دستگاه دزدی است .( البته ممکن است فروشنده این اقلام را از جعبه حذف کرده باشد ) با این حال اگر شارژر به همراه آیفون ارائه نمی شود بهتر است با استفاده از یک شارژر دیواری یا پاوربانک از شارژ شدن درست باتری اطمینان حاصل کنید .

2.آیا قفل فعال سازی هنوز فعال است؟

هنگامی که آیفون بوت ( راه اندازی ) می شود،در حالت معمول شما باید صفحه قفل را ببینید که از مالک دعوت می کند تا رمز عبور را وارد کند. اگر پیامی مبنی بر وارد کردن رمز عبور برای فعال کردن آیفون مشاهده کردید، احتمالاً آیفون دزدیده شده است. حتی اگر دزدیده نشده باشد، نمی‌توانید در این حالت از آن استفاده کنید، بنابراین بهتر است از خرید آن دوری کنید .

همچنین در این مواقع اصرار کنید که فروشنده با وارد کردن رمز عبور آیفون را فعال کند. قفل فعال‌سازی ( Activation Lock ) را می‌توان با غیرفعال کردن Find My iPhone در بخش تنظیمات > قسمت نام مالک > Find My از آیفون حذف کرد.

3.اگر آیفون قبلاً پاک شده باشد

هنگام خرید آیفون دست دوم احتمال دارد فروشنده آن را کاملا پاک یا همان ریست کارخانه کرده باشد. البته این لزوماً چیز بدی نیست، اما باعث می شود شما نتوانید به طور کامل دستگاه را آزمایش کنید. در این صورت پس از روشن کردن دستگاه شما پیغام Hello یا Swipe to Begin را روی صفحه خواهید دید .

برای اینکه بتوانید آیفون را به اندازه کافی تست کنید، باید از فروشنده بخواهید با اطلاعات خودش ( اپل آیدی ) وارد سیستم شود تا گوشی در حالت عملکردی قرار بگیرد. ممکن است نیاز باشد که سیم کارت خود را برای فعال کردن دستگاه وارد کنند. سپس می توانید برخی از نکات زیر را قبل از تصمیم گیری در مورد خرید دستگاه انجام دهید.

وقتی از عملکرد آیفون راضی بودید، اصرار کنید که فروشنده قفل فعال سازی را حذف کرده و آیفون را از قسمت Erase All Content and Settings در برنامه تنظیمات پاک کند. این کار مستلزم آن است که فروشنده رمز عبوراپل آیدی خود را وارد کند تا قفل فعال سازی را غیرفعال کند.با این کار می توانید مالکیت دستگاه را در اختیار خود بگیرید و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

4.آیا آسیبی روی دستگاه وجود دارد؟

اکثر آیفون‌های استفاده شده دارای خط و خش خواهند بود، حتی اگر در تمام طول عمر خود در یک قاب نگه داشته شوند. اگر آیفون با یک قاب به شما تحویل داده شد، حتما آن را بردارید و دستگاه را برای هر گونه علائم آسیب قابل مشاهده، از جمله خراش و ترک های کوچک در اطراف لبه نمایشگر، به طور کامل بررسی کنید.

به عنوان مثال آیا صفحه لمسی گوشی شما آسیب دیده است؟ فرورفتگی در بدنه کمی نگران‌کننده‌ تر است، زیرا ممکن است به اجزای داخلی مانند باتری آسیب برساند. بررسی کنید که آیا آیفون کاملا صاف روی سطحی رو به پایین می‌نشیند، زیرا این نشان می‌دهد که آیا نیرویی باعث خم شدن شاسی شده است یا خیر. مجموعه دوربین را بررسی کنید تا ببینید لنزها آسیب دیده اند یا خراشیده شده اند.

زیاد در مورد خراش های سطحی نگران نباشید، اما برای قیمت کالا آن را در نظر بگیرید. یک آیفون سالم که از روز اول محافظ صفحه نمایش و قاب محکمی داشته باشد، ارزش بیشتری نسبت به یک آیفون خراشیده شده دارد، بنابراین می‌توانید از آن برای درک اینکه آیا فروشنده قیمت منصفانه درخواست می‌کند یا خیر، استفاده کنید.

5 .وضعیت سلامت باتری چگونه است ؟

باتری‌های لیتیوم یونی در آیفون مثل هر گوشی هوشمند دیگری با گذشت زمان تحلیل می‌رود و از ظرفیت نگه داری شارژ آن کم می شود .شما می توانید در آیفون با رفتن به مسیر Battery Health < Battery < Settings دو معیار مهم را بررسی کنید: اول : maximum capacity یا حداکثر ظرفیت و دوم performance capability یا قابلیت عملکرد.

بررسی سلامت باتری آیفون دست دوم

حداکثر ظرفیت به شما یک ایده تقریبی از میزان نگه داری شارژ باتری در حال حاضر ارائه می دهد. هر چه این عدد بالاتر از 90٪ باشد بهتر است ، اما هرچه این عدد کمتر باشد،به معنی این است که باتری کم تر شارژ نگه می دارد. آنچه مهمتر است، قابلیت عملکرد باتری است.

هنگامی که سلامت باتری به طور قابل توجهی کاهش می یابد،عملکرد دستگاه شروع به کند شدن می کند زیرا تلاش می کند سرعت و طول عمر باتری را متعادل کند. اگر چیزی غیر از «Peak Performance Capability» گزارش شده است، وقت آن است که باتری را تعویض کنید زیرا بیشترین بهره را از دستگاه نمی‌برید.

6.آیا قطعاتی تعویض شده و یا آیفون ریفرش شده است؟

با رفتن به مسیر About < General < Settings می توانید با مشاهده Model Number یا شماره مدل بررسی کنید که آیا آیفونی که می خواهید خریداری کنید ، یک مدل ریفرش یا بازسازی شده است یا خیر .اگر شماره مدل با حرف F شروع شده باشد، دستگاه توسط اپل یا یک شرکت مخابراتی بازسازی شده است.این لزوما چیز بدی نیست، اما ممکن است بخواهید بدانید. متأسفانه، هیچ راهی برای تشخیص اینکه آیا دستگاه توسط شخص ثالث بازسازی شده است وجود ندارد.

همچنین اگر فروشنده اعلام کرد که باتری اخیراً تعویض شده است، می‌توانید قطعات و سابقه خدمات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا از قطعه اصلی اپل استفاده شده است یا خیر.به این منطور باید دوباره به صفحه Model Number در زیر منوی About در برنامه تنظیمات بروید .

شناسایی آیفون رفرش شده از روی شماره مدل

اگر چیزی در این صفحه نیست، یا فقط عبارت آیفون iOS 15.2 یا جدیدتر را اجرا نمی کند به چشم می خورد ، چیزی تعویض نشده است .در آیفون‌هایی که iOS 15.2 یا بالاتر را اجرا می‌کنند، قطعاتی که جایگزین شده‌اند به‌عنوان Genuine Apple Part ( قطعات اصلی اپل) یا Unkown Part ( قطعات ناشناس) در صورت جایگزینی توسط شخصی غیر از اپل فهرست می‌شوند.

نکات خرید آیفون دست دوم

7.عملکرد آیفون چگونه است ؟

هنگام خرید آیفون دست دوم بهتر است حداقل چند ساعتی قبل از تحویل تمام پول چند ساعت از آن استفاده کنید و عملکرد آن را ببینید .سن دستگاه را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که دستگاه های قدیمی تر نسبت به جدیدتر کندتر خواهند بود.

چند آزمایش ساده که می توانید انجام دهید عبارتند از مرور یک وب سایت ریسپانسیو مانند apple.com، جستجوی یک برنامه با استفاده از کادر سرچ ، راه اندازی و بررسی اپ استور، بزرگنمایی و پیمایش در برنامه نقشه، باز کردن منوی مرکز کنترل و منوی برنامه های باز، و تند کشیدن بین ویجت ها و آیکون های برنامه در صفحه اصلی است .

8.وضعیت نمایشگر چگونه است ؟

اگر آیفون دارای یک نمایشگر LCD معمولی است (مانند آیفون XR، SE و 11)، بررسی کنید که همه چراغ های لبه نمایشگر کار کنند.اگر آیفون دارای صفحه نمایش OLED (معروف به Super Retina XDR مثل آیفون X، 12 و 13 ) است باید سوختگی (حفظ دائم تصویر) را نیز بررسی کنید.هیچ یک از اینها لزوماً بر عملکرد دستگاه تأثیر نمی گذارد و ممکن است در استفاده معمولی قابل مشاهده نباشد، اما قبل از خرید باید از وجود مشکل مطلع شوید.

تشخیص مشکلات نور پس‌زمینه نمایشگر LCD در یک پس زمینه کاملا سفید آسان‌تر است، در حالی که سوختن ممکن است فقط در رنگ‌های خاص به دلیل نحوه ساییدگی زیرپیکسل‌ها در هنگام استفاده ظاهر شود.از یک ویدیو در یوتیوب مانند این به صورت تمام صفحه استفاده کنید و در سایه های مختلف مکث کنید تا مشکلات را بررسی کنید.

9.آیا بلندگوها و میکروفون ها کار می کنند؟

می‌توانید به راحتی میکروفون دستگاه را با ضبط چیزی با استفاده از برنامه داخلی Voice Memos تست کنید. با پخش صدای ضبط شده، یا آهنگ زنگ و غیره هم می توانید بلندگو را آزمایش کنید.همچنین ایده خوبی است که صدای گوشی را در تماس ها بررسی کنید و تنها راه برای انجام این کار برقراری تماس تلفنی است. اگر این اسپیکر آسیب ببیند، استفاده از آیفون شما بسیار سخت است، زیرا ممکن است شخصی که در سمت دیگر گوشی قرار دارد خیلی ساکت یا خفه باشد. اگر برای این کار در آیفون سیم کارت ندارید، به وصل شدن به یک شبکه وای فای از تماس FaceTime استفاده کنید.

10. دکمه های دیگر را نیز بررسی کنید

بررسی کنید تا مطمئن شوید که سوئیچ سایلنت که در سمت چپ آیفون قرار دارد به درستی کار می کند. در زیر آن، دکمه های تنظیم صدا را خواهید یافت. این دکمه ها برای افزایش صدای تماس و گرفتن اسکرین شات مفید هستند، به علاوه اگر می خواهید آیفون خود را به اجبار ریستارت کنید، باید از آن ها استفاده کنید.

اسکرین شات گرفتن با آیفون 11

دکمه کناری ( پاور) که در سمت راست برای بیدار کردن و خوابیدن آیفون، فراخوانی سیری، راه اندازی مجدد اجباری و دسترسی به Apple Pay و سایر عملکردهای کیف پول استفاده می شود را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز همانطور که انتظار می رود کار می کند و فشار دادن آنها احساس خوبی دارد. ممکن است یک دکمه مشکل داشته باشد که در نهایت روی قیمت تاثیر خواهد داشت .

11. آیا هم دوربین ها عملکرد خود را دارند ؟

در نهایت، تمام دوربین ها و لنزها را بررسی کنید. برنامه دوربین را باز کنید و به دوربین جلو بروید، سپس از همه دوربین‌های پشت دستگاه (از جمله دوربین‌های اولتراواید و تله‌ فوتو در صورت داشتن آنها) استفاده کنید.در نور خوب، تصویرثبت شده با دوربین آیفون باید کاملا واضح باشد و دانه دانه نباشد. تصویر باید به‌ آرامی به‌روزرسانی شود (نه مانند یک نمایش اسلاید)، و ضربه زدن روی صفحه باید روی آن قسمت فوکوس انجام شود .

دوربین آیفون 13

بیشتر نکات گفته شده در بالا مربوط به هنگامی است که شما می خواهید آیفون دست دوم را به صورت حضوری بخرید و برای خرید آنلاین امکان پذیر نیست .با این حال در خرید اینترنتی یک محصول دست دوم باید نکاتی مانند معتبر بودن فروشگاه ، امکان مهلت چند روزه برای تست و مواردی از این دست را در نظر بگیرید .

مطلب مرتبط :
چگونه نام مدل آیفون یا آیپد خود را از روی شماره مدل بدست بیاوریم ؟
AltStore : نصب برنامه های آیفون بدون استفاده از اپ استور
بررسی آیفون SE جدید : حمله اپل به بازار میان رده ها

منبعجدیدترین مطالب

[smartslider3 slider="9"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *