8 تنظیم دوربین آیفون که برای گرفتن عکس های بهتر باید به آنها تسلط داشته باشید

تنظیم دوربین آیفون

با اینکه کار کردن با دوربین گوش های هوشمند ساده است اما چیزهای مهمی وجود دارند که باید برای گرفتن عکس های بهتر بدانید .در ادامه ما می خواهیم چندین تنظیم دوربین آیفون را به شما بگوییم که برای شروع عکاسی بهتر باید حتما آنها را بدانید .


1.حفظ تنظیمات مورد علاقه

آیا فیلتر یا حالت دوربین مورد علاقه ای دارید؟ اگر چنین است، ناامید کننده است که هر بار که برنامه دوربین خود را باز می کنید مجبور شوید آن را از نو انتخاب کنید. در واقع اگر بخواهید یک لحظه گذرا را عکاسی کنید ، ممکن است تا زمانی که بخواهید تنظیمات مورد علاقه خود را انتخاب کنید ، دیگر آن لحظه را از دست بدهید .بنابراین ضروری است که تنظیمات مورد علاقه دوربین آیفون خود را حفظ کنید تا همیشه مجبور نباشید از نو آن را انتخاب کنید .

به این منظور برنامه Settings یا تنظیمات آیفون را باز کنید و سپس روی گزینه Camera ( دوربین ) ضربه بزنید تا تنظیمات این برنامه باز شود .اکنون باید گزینه Preserve Settings را انتخاب کنید و در صفحه بعد از بین سه گزینه Camera Mode ( حالت دوربین ) ، Filter و Live Photo یکی را انتخاب کنید .

 تنظیم دوربین آیفون

البته گزینه‌های دوربین بسته به مدل آیفون شما ممکن است کمی متفاوت باشد، اما اپل توضیحات مختصری را در زیر آن‌ها ارائه می‌کند تا در صورت وجود این موضوع به شما کمک کند.

2.Grid Lines را فعال کنید

اکثر افرادی که کمی عکاسی را حرفه ای تر دنبال می کنند با قانون یک سوم آشنا هستند. این یکی از قوانین ضروری است که هنگام ثبت یک عکس باید رعایت کنید.در واقع این قانون، حکم می کند که سوژه عکس را در یکی از چهار تقاطع خطوط روی یک شبکه 3×3 قرار دهید.

برای رعایت این قانون شما می توانید به کمک گزینه Grid Lines ، شبکه ای از خطوط را روی صفحه فعال کنید تا بتوانید چهار تقاطع را ببینید .خطوط شبکه برای سایر مسائل مربوط به ترکیب نیز مفید هستند، مانند حفظ سطح افق یا اطمینان از اینکه دیوارها و ساختمان ها دقیقاً در 90 درجه قرار دارند.

تنظیمات دوربین آیفون

برای روشن کردن Grid Lines یا خطوط شبکه، برنامه Settings آیفون را باز کنید و از لیست تنظیمات گزینه Camera را انتخاب کنید .سپس از صفحه تنظیمات دوربین گزینه Grid را روشن کنید .

3.استفاده از Burst Mode

آیا تا به حال سعی کرده اید از یک چیزی که به سرعت در حالت حرکت از با آیفون خود عکس بگیرید ؟ معمولا قبل از اینکه تلفن شما بتواند تصویر را پردازش کند، سوژه مورد نظر مدت‌هاست که از بین رفته است و حتی اگر بتوانید عکس بگیرید، سوژه شما اغلب تار و مخدوش خواهد شد.

راه حل استفاده از حالت Burst Mode یا پشت سر هم است.در این حالت با گرفتن دکمه شاتر به سرعت چندین عکس پشت سر هم گرفته می شود و سپس شما می توانید از بین تصاویر گرفته شده ، بهترین آن را انتخاب کنید و بقیه را دور بیاندازید .

تنظیم دکمه صدا برای گرفتن عکس های پشت سر هم در آیفون

برای استفاده از حالت Burst Mode ابتدا به برنامه تنظیمات آیفون خود بروید و سپس گزینه Camera را انتخاب کنید .در این صفحه گزینه Use Volume Up for Burst را فعال کنید .با این کار زمانی که برنامه دوربین را راه اندازی می کنید ، می توانید دکمه افزایش صدا را فشار دهید و تا زمانی که آن را رها کنید ، به صورت پشت سر هم عکس گرفته می شود .برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به این صفحه بروید .

4.فوکوس و نوردهی را قفل کنید

اگر می‌خواهید کیفیت عکس‌هایتان را یک درجه بالا ببرید، باید فوکوس ( Focus ) و نوردهی ( Exposure ) را آزمایش کنید. غیرممکن است که به طور مداوم عکس های حرفه ای بگیرید بدون اینکه حداقل درک اولیه ای از نحوه کار این دو عملکرد داشته باشید.

به زبان ساده نوردهی یا اکسپوژر به میزان نوری گفته می شود که به سنسور تصویر الکترونیکی گوشی می رسد، در حالی که فوکوس وضوح عکس را تعیین می کند.در دوربین آیفون خود، می توانید هر دو مقدار را به صورت دستی قفل کنید. این بدان معناست که می توانید عکس های خود را به طور موثرتری سفارشی کنید.

قفل کردن نوردهی در دوربین آیفون

برای قفل کردن دستی فوکوس و نوردهی، برنامه دوربین را باز کنید و روی نقطه کانونی عکس خود ضربه بزنید و نگه دارید.پس از چند ثانیه، بنر AE/AF Lock را در بالای صفحه خواهید دید که به معنای قفل شدن میزان نوردهی و وضوح است . برای باز کردن مجدد قفل، روی هر نقطه از صفحه ضربه بزنید.

5.از تایمر دوربین آیفون استفاده کنید

شاید کم استفاده ترین تنظیم دوربین آیفون برای اکثر ما تایمر یا زمان سنج باشد .با این حال اگر شما از گرفتن عکس های سلفی یا دورهمی لذت می برید ، این ابزار عالی است .به جای اینکه سعی کنید با بازوی خود حرکات آکروباتیک انجام دهید تا همه در عکس جا بگیرند، می توانید از یک تاقچه یا هرچیز دیگری در نزدیکی خود استفاده کنید و پس از تنظیم کردن دوربین دستگاه را روی آن قرار دهید تا خودکار عکس شما را پس از چند ثانیه بگیرد .

برای استفاده از تایمر، روی نماد پیکان در نوار بالای پنجره دوربین ضربه بزنید، سپس دکمه کرونومتر را که در پایین ظاهر می شود، بزنید. شما می توانید یک تایمر سه یا 10 ثانیه ای را انتخاب کنید.

6.صدای دوربین را قطع کنید

مشخص نیست چرا سازندگان گوشی فکر می کنند که ما می خواهیم هر بار که عکس می گیریم صدای جعلی شاتر دوربین را بشنویم.متأسفانه هیچ راهی برای خاموش کردن دائمی صدای شاتر وجود ندارد. در عوض، شما دو راه برای جلوگیری از آن دارید. می توانید از کلید فیزیکی سایلنت در کنار آیفون خود استفاده کنید یا می توانید با استفاده از دکمه های کناری ولوم ، صدای آیفون خود را کاملا قطع کنید .

قطع کردن صدای اسکرین شات در آیفون

اگر از روش دوم استفاده می‌کنید، باید قبل از باز کردن برنامه دوربین این کار را انجام دهید.همچنین به خاطر داشته باشید که این کار در برخی کشورها مانند کره جنوبی و ژاپن غیرقانونی است و هر کاری بکنید باز صدای شاتر دوربین را خواهید شنید .

7.تغییر Exposure Bias

قبلاً توضیح دادیم که چگونه می‌توانید به صورت دستی نوردهی را قفل کنید تا از تنظیم خودکار نور توسط دستگاهتان جلوگیری کنید. اما چگونه می توانید سوگیری نوردهی را تغییر دهید؟ خوب این تنظیم دوربین آیفون هم آسان است.

برای شروع، برنامه دوربین را باز کنید و روی هر نقطه از صفحه ضربه بزنید تا نقطه فوکوس ظاهر شود.در کنار نقطه فوکوس، نماد خورشید را خواهید دید. روی آن ضربه بزنید و نگه دارید، سپس آن را به سمت بالا و پایین بلغزانید تا بایاس را به دلخواه تنظیم کنید. شما می توانید هر چیزی را از -8 تا +8 f-stop انتخاب کنید.

8.موقعیت جغرافیایی را در عکس های خود فعال کنید

آیا شما یک مسافر هستید؟ اگر چنین است، ممکن است برای شما مفید باشد که عکس های خود را با مکانی که در آن عکس گرفته اید برچسب گذاری کنید. این به شما کمک می کند تا در سال های آینده خاطرات خود را بهتر مرورکنید و شاید اگر خواستید دوباره به آنجا سفر کنید .

آیفون شما به شما امکان می‌دهد برچسب‌گذاری جغرافیایی ( geotagging ) را روشن کنید، اما مشخص نیست که این تنظیمات را کجا باید پیدا کنید، زیرا در برنامه دوربین یا منوی تنظیمات دوربین نیست.در عوض، باید به منوی Privacy بروید.در این صفحه از برنامه تنظیمات آیفون گزینه Location Services و سپس Camera را انتخاب کنید و گزینه While Using the App ( هنگام استفاده از برنامه ) را انتخاب کنید .

تنظیم دوربین آیفون / روشن کردن مکان در دوربین آیفون

در پایان باید گفت که این 8 تنظیم دوربین آیفون تنها موارد کمی هستند که شما باید در عکاسی با گوشی خود بدانید و اگر می خواهید مهارت های عکاسی خود را تقویت کنید راهی جز تمرین و مطالعه در این زمینه نیست .

مطلب مرتبط :
با این ترفند برنامه دوربین آیفون یا آیپد خود را غیرفعال کنید !
چگونه از حالت شب دوربین آیفون 11 و 12 استفاده کنیم ؟
نحوه استفاده از دوربین اولتراواید در آیفون 11 و 12

منبعجدیدترین مطالب

[smartslider3 slider="9"]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *